Zwyrodnienia bioder są jednymi z często występujących zmian zwyrodnieniowych, które mogą prowadzić do pojawienia się poważnych dolegliwości bólowych. Kto narażony jest na zwyrodnienie bioder? Jak leczy się tego typu dolegliwości?
Czym jest zwyrodnienie biodra?
Zwyrodnienie stawu biodrowego, znane również jako koksartroza albo choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, to stan, w którym chrząstka otaczająca kości w stawie biodrowym zaczyna się nadmiernie zużywać. W rezultacie dochodzi do powstania kontaktu kości z kością, co powoduje pojawienie się dolegliwości bólowych.
Najczęściej zwyrodnienie biodra jest dolegliwością pojawiającą się u osób starszych, natomiast zdarza się, że pojawia się ona także u osób młodych i w średnim wieku, na skutek różnych czynników zewnętrznych albo schorzeń.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego?
Zwyrodnienie biodra może powodować różne dolegliwości, których nasilenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo dolegliwości są niewielkie, ale z czasem może dochodzić do ich zaostrzenia i mogą one wpływać na codzienne funkcjonowanie.
Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego to przede wszystkim:
- Ból stawu biodrowego oraz jego nadmierna sztywność, zwykle pojawiające się podczas aktywności albo po dłuższym okresie bezczynności,
- Bóle pojawiające się w okolicy biodra, pośladków, pleców,
- Ograniczona ruchomość stawu biodrowego,
- Problemy z chorzeniem, utykanie,
- Skrócenie kończyny, której dotyczy zwyrodnienie,
- Uczucie trzaskania albo zgrzytania w stawie biodrowym,
- Uczucie kontaktu kości z kością pojawiające się w stawie biodrowym.
Co prowadzi do zwyrodnienia biodra?
Istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do zwyrodnienia stawu biodrowego. Zaliczane są do nich głównie:
Podeszły wiek
Wraz z wiekiem chrząstka w stawach sposób zaczyna się zużywać i staje się mniej elastyczna, dlatego też jest ona wtedy bardziej narażona na degenerację oraz zwyrodnienie. Właśnie dlatego choroby zwyrodnieniowe głównie pojawiają się u osób starszych.
Nadmierna masa ciała
Nadwaga i otyłość mogą również sprzyjać zwyrodnieniom bioder, ponieważ w takim przypadku dochodzi do wywarcia większego nacisku na staw biodrowy. Prowadzi to następnie do uszkodzenia stawu biodrowego.
Przeciążenia stawu
Powtarzające się przeciążenia, na przykład podczas uprawiania sportu lub podnoszenia ciężarów, mogą z czasem prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego.
Urazy bioder
Częstą przyczyną związaną ze zwyrodnieniami stawów biodrowych są również urazy, na przykład na skutek upadków, wypadków samochodowych, w trakcie uprawiania sportów.
Choroby
Większe ryzyko zwyrodnień bioder powodują także niektóre schorzenia, na przykład RZS – reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak leczy się zwyrodnienie biodra?
Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego włączać może różne metody, które są dobierane w zależności od stopnia zaawansowania tej dolegliwości. Najczęściej stosuje się:
Zmiany w trybie życia
Rekomendowana jest przede wszystkim redukcja wagi, wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie bioder, a także unikanie tych czynności, które obciążają staw biodrowy.
Fizjoterapia
Bardzo dobre efekty w przypadku zmian zwyrodnieniowych bioder daje fizjoterapia, która prowadzona jest pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Stosuje się wtedy głównie ćwiczenia i terapie manualne mające na celu usprawnienie pacjenta.
Redukcja bólu
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub na receptę mogą pomóc w zmniejszeniu nadmiernego bólu i stanów zapalnych. W przypadku słabszych dolegliwości stosować można leki bez recepty, natomiast wtedy, gdy ból jest znaczny, stosuje się leki na receptę.
Zabiegi chirurgiczne
W ciężkich przypadkach zwyrodnień stawów może być konieczna operacja. Stosowana jest wtedy między innymi całkowita wymiana stawu biodrowego poprzez wszczepienie endoprotezy.
Po wykonaniu operacji na biodrze bardzo duże znaczenie ma także rehabilitacja, która powinna odbywać się z doświadczonym fizjoterapeutą, dzięki czemu pacjent może powrócić do sprawności.