Zapalenie kaletki podbarkowej – jak rozpoznać i leczyć?

Ból barku jest bardzo uporczywą dolegliwością, która często skłania pacjenta do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty. Nic więc dziwnego, skoro prawidłowo funkcjonujący bark jest niezbędny do wykonywania podstawowych czynności.
zapalenie-kaletki-podbarkowej

Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację!

Ból barku jest bardzo uporczywą dolegliwością, która często skłania pacjenta do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty. Nic więc dziwnego, skoro prawidłowo funkcjonujący bark jest niezbędny do wykonywania podstawowych czynności. Przeciążony bark nie tylko boli, ale też utrudnia codzienne życie. Jedną z najpowszechniejszych diagnoz bólu barku jest zapalenie kaletki podbarkowej. Czym właściwie jest kaletka podbarkowa i do czego prowadzi jej stan zapalny? Jakie są objawy tego schorzenia i jak je leczyć?

Kaletka podbarkowa – gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje?

Mianem kaletki podbarkowej określa się niewielką strukturę w obrębie stawu ramiennego, która przypomina podłużną sakiewkę (zwaną także torebką maziową) wypełnioną płynem. Do jej głównych zadań należy zapewnienie ślizgu i ułatwienie ruchu pomiędzy kością ramienną a wyrostkiem barkowym – lub też „stożkiem rotatorów” – oraz amortyzacja ścięgien (mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, obłego mniejszego i podłopatkowego) w obszarze barku. Inaczej mówiąc, kaletka stawu barkowego ma na celu zmniejszenie tarcia podczas ruchu podniesienia ramienia właśnie poprzez produkcję mazi ułatwiającej poruszanie stawami. Prawidłowe działanie kaletki w tym miejscu ma olbrzymie znaczenie, ponieważ staw barkowy to najczęściej wykorzystywany staw w życiu codziennym do powtarzalnych czynności. Co zatem oznacza zwiększona ilość płynu w kaletce podbarkowej? Niewątpliwie jest to sygnał, że doszło do stanu zapalnego. 

Zapalenie kaletki podbarkowej – co to oznacza?

Stan zapalny kaletki stawu barkowego (inaczej określane też jako zapalenie kaletki maziowej barku) to sytuacja, w której dochodzi do jej podrażnienia w wyniku ucisku. To z kolei efekt wykonywania częstych powtarzalnych ruchów w obrębie barku i ramienia. Uciskana kaletka barkowa jest pogrubiona, co prowadzi do obrzęku oraz nadmiernego wydzielania płynu do jej wnętrza, czyli inaczej wysięku. Dodatkowo dochodzi do przeciążenia mięśni odpowiedzialnych za ruchy barku. Z czasem w kaletce rozwija się zapalenie, które – jeśli nie podejmiemy leczenia odpowiednio wcześnie – może doprowadzić do zespołu cieśni stawu barkowego. 

Zapalenie kaletki podbarkowej Wrocław

Przyczyny zapalenia kaletki barkowej

Ponieważ stan zapalny rozwijający się w kaletce barkowej dotyczy głównie osób, które wykonują powtarzalne i częste ruchy unoszenia lub opuszczania ramion, z problemem tym borykają się przeważnie sportowcy (m.in. tenisiści, siatkarze lub tancerze). Narażeni są również pracownicy fizyczni, budowlańcy lub osoby sprzątające – ryzyko zachorowania obejmuje także osoby wykonujące te profesje i dyscypliny sportu, w których wymusza się postawę z rękami trzymanymi powyżej głowy.

Wśród innych przyczyn zapalenia kaletki stawu barkowego są:

  • nieprawidłowa postawa ciała, która powoduje obciążenie barku;
  • mikrourazy ścięgien stawy barkowego;
  • choroba ogólnoustrojowa, np. infekcja;
  • zmiany zwyrodnieniowe lub urazowe

Zapalenie kaletki podbarkowej – objawy i diagnostyka

Zapalenie kaletki barku objawia się przede wszystkim bólem, który pojawia się podczas wykonywania takich ruchów jak unoszenie i opuszczanie rąk. Ból ten występuje najczęściej przy przedniej i lewej stronie ramienia oraz przeważnie promieniuje w okolice szyi lub w stronę łokcia (niekiedy aż do nadgarstka). Efektem występowania bólu jest zwykle utrudnienie wykonywania prostych codziennych czynności, w których niezbędne jest unoszenie rąk. Często pacjenci skarżą się także na dolegliwości bólowe w nocy, które utrudniają zapadnięcie w sen – zwłaszcza kiedy śpimy na ramieniu dotkniętym zapaleniem. Do innych objawów stanu zapalnego spowodowanego większą ilością płynu w kaletce podbarkowej można zaliczyć również sztywność i uczucie osłabienia mięśni w obrębie barku oraz obrzęk lub też zaczerwienienie potwierdzające zapalenie. 

W przypadku uciążliwego bólu czy sztywności mięśni w obrębie barku niezwłocznie należy udać się do lekarza. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz badania ortopedycznego. Specjalista wykonuje także zdjęcie USG, będące najskuteczniejsze w rozpoznaniu choroby, lub też tomograf stawu barkowego. Czasem zleca się także rezonans magnetyczny i badanie RTG. Dzięki tym badaniom jest możliwe szybkie wykrycie ogniska stanu zapalnego, jakim jest wysięk w kaletce podbarkowej i obrzęk błony maziowej. 

Stan zapalny kaletki podbarkowej – leczenie

Ponieważ nieleczone zapalenie kaletki w stawie barkowym może prowadzić do poważnych konsekwencji, nie warto zwlekać i czekać, aż samo się wyleczy i przejdzie (co się zdarza, ale jedynie w łagodnym przebiegu schorzenia), tylko po konsultacji ze specjalistą wdrożyć odpowiednie środki. Niekiedy stan zapalny w obrębie barku można leczyć doraźnie za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – jeśli jednak leki doraźne i ćwiczenia nie przynoszą efektów, to w niektórych przypadkach zapalenia kaletki podbarkowej stosuje się zastrzyki z lekami kortykosteroidowymi. Często zaleca się również czasowe noszenie dotkniętej chorobą kończyny na temblaku w celu odciążenia barku oraz ograniczenie aktywności fizycznej.

W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby niezbędne jest jednak leczenie pod okiem lekarza. Jak zatem postępować przy stanie zapalnym barku wywołanym większą ilością płynu w kaletce podbarkowej? Leczenie schorzenia obejmuje głównie ćwiczenia fizjoterapeutyczne, a ramach wspomagania rehabilitacji stosuje się także: terapię zimnem i falą uderzeniową, zabiegi prądami TENS oraz ziołolecznictwo. W skrajnych przypadkach niezbędne okazują się zabiegi chirurgiczne takie jak artroskopia barku, czyli usunięcia ostrogi powodującej mechaniczne uszkodzenia barku. A jak długo trwa proces leczenia zapalenia kaletki podbarkowej? Wszystko zależy od czasu trwania dolegliwości – bóle mogą doskwierać pacjentowi od kilku tygodni do nawet pół roku. Zdarza się, że wdrożone metody leczenia pozwalają na pozbycie się bólu w ciągu 10-14 dni, jednak w przypadku mocniejszego stadium zaawansowania choroby terapia potrwa znacznie dłużej. 

Zapalenie kaletki barkowej – jak uniknąć?

Jeśli chcemy uchronić się przed schorzeniami w obrębie stawu barkowego, warto przede wszystkim pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i obserwacji swojego organizmu. Bezpiecznie byłoby rozważyć uprawianie sportów, które nie narażają na tego typu schorzenia, jednak gdy nie chcemy z nich rezygnować, nie zaszkodzi konsultować się z fizjoterapeutą. W celu uchronienia barków przed przeciążeniem można wdrożyć także ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Oczywiście w przypadku zapalenia kaletki podbarkowej nie ma mowy o śmiertelności, natomiast zignorowanie problemu może skutkować wspomnianym zespołem cieśni barkowej lub skończyć się operacją. Na szczęście w większości przypadków stan zapalny kaletki barkowej da się wyleczyć dzięki doraźnemu leczeniu farmakologicznemu oraz odpowiednio dobranym ćwiczeniom. Kluczem jest utrzymywanie dobrej kondycji poprzez regularną aktywność fizyczną z jednoczesnym unikaniem przeciążenia barków – najlepiej pod opieką specjalisty. 

Bibliografia:

1. https://itami.pl/zapalenie-kaletki-podbarkowej-przyczyny-objawy-leczenie/

2. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/291127,zapalenia-kaletki-podbarkowej

3. https://polecanyortopeda.pl/zapalenie-kaletki-podbarkowej-rozpoznanie-jak-leczyc/

  1. Łukowicz M. (i in.), Laseroterapia wysokoenergetyczna (HILT) – zastosowania kliniczne, Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna 2007, 13(4): 326-330.
  2. Samborski W., Terapia zespołów bólowych z grupy reumatyzmu tkanek miękkich, Przew Lek 2007, 3: 51-54.
  3. Ramazan L., Zespół cieśni podbarkowej – wybrane problemy diagnostyki, terapii i rehabilitacji, Wydawnictwo Medunio, Lublin 2020
  4. Majdan M., Metera K., Diagnostyka funkcjonalna i leczenie uszkodzeń tkanek miękkich stawu barkowego w wybranych metodach fizjoterapii, Zeszyty Naukowe WSSP 2013, 17: 149-174.

4. https://centrum-kore.pl/zapalenie-kaletki-maziowej/

5. https://dbam-o-siebie.pl/kaletka-podbarkowa 

Umów wizytę w Sports Medic Wrocław:

Skontaktuj się z nami

ul. Dokerska 2A
Wrocław

ul. Swojczycka 69
Wrocław

Dlaczego Sports Medic?

Założeniem Sports Medic jest połączenie najwyższej jakości usług medycznych w oparciu o komplementarność świadczonych usług. Doceniły to między innymi wrocławskie drużyny sportowe jak Śląsk Wrocław i Gwardia Wrocław. Skoro profilaktycznie i doraźnie dbamy o zdrowie czynnych sportowców, tak samo zadbamy i o Twoje!

Poznaj nas lepiej: 

sports-medic_logo_RGB

Najmocniej przepraszamy!

Państwa uwagi są dla nas niezwykle istotne.
Dlatego bardzo prosimy o anonimowe podzielenie się opinią co powinniśmy poprawić.

Dr n. med. Paweł Prostak

Dyrektor Medyczny

Kajetan Maćkowiak to właściciel Sports Medic, który posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu branży startupowej we Wrocławiu.

Doświadczenie zawodowe pozwala mu na efektywne rozwijanie biznesu oraz zarządzanie działaniami marketingowymi. Były koszykarz i pasjonat sportu, który swoją wiedzę i zdobyte na parkiecie doświadczenie przekuwa w realizowane na bieżąco sukcesy grupy kapitałowej Praise Group. 

Filip Zając

Koordynator Fizjoterapii

Osoba zarządzająca częścią fizjoterapii w Centrum Medycznym Sports Medic. Doświadczenie zawodowe zdobywał w prywatnym gabinecie fizjoterapii oraz w klubie sportowym Gwardia Wrocław z którym współpracuje nadal.

W SportsMedic odpowiedzialny jest za sprawne funkcjonowanie części fizjoterapii co pozwala pacjentom na szybki powrót do sprawności.

Patrycja Marszałek Sports Medic

Patrycja Marszałek

Menedżer placówek Sports Medic

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na Wydziale Nauk o Zdrowiu – Kierunek Zdrowie Publiczne. Związana z ochroną zdrowia od 2012 r., swoje doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w prywatnych jak i państwowych placówkach medycznych m.in. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

W SportsMedic zajmuje się kompleksowym zarządzaniem rejestracją, przeprowadza rekrutację oraz szkolenie
nowych pracowników, opracowuje i wdraża efektywny model sprawnie i rzetelnie działającej rejestracji.
Ponadto do jej obowiązków należy kompleksowa opieka nad pacjentami kierowanymi na zabiegi operacyjne w
Naszej placówce SportsMedic Clinic oraz ścisła współpraca z personelem medycznym.

Sebastian Młyńczak

Dyrektor placówek Sports Medic

Dyrektor zarządzający Centrum Medycznym SportsMedic Sp. z o.o.. Z zarządzaniem w ochronie zdrowia związany od 2008 roku, doświadczenie zawodowe zdobywał w największych placówkach zdrowotnych na dolnym śląsku, m.in: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza- Radeckiego, Milickie Centrum Medyczne, Wrocławskie Centrum Zdrowia.

W SportsMedic odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie i budowanie wizerunku placówki oraz wyznaczanie nowych kierunków rozwoju Centrum. Ponadto do jego obowiązków należy pozyskiwanie i rozbudowa struktury kadry oraz budowanie relacji biznesowych i partnerskich w zakresie współpracy z innymi podmiotami.

Kajetan Maćkowiak

Właściciel

Kajetan Maćkowiak to właściciel Sports Medic, który posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu branży startupowej we Wrocławiu.

Doświadczenie zawodowe pozwala mu na efektywne rozwijanie biznesu oraz zarządzanie działaniami marketingowymi. Były koszykarz i pasjonat sportu, który swoją wiedzę i zdobyte na parkiecie doświadczenie przekuwa w realizowane na bieżąco sukcesy grupy kapitałowej Praise Group.