centrum medyczne Wrocław

Hipermobilność stawów – czym jest i co ją powoduje?

Niesamowici gimnastycy, baletnice czy występujący w cyrku „ludzie gumy” to osoby, które na co dzień korzystają z właściwości, jakie daje ludzkie ciało. Potrafią wyginać swoje ręce, nogi czy tułów w finezyjny sposób, wprawiając widzów w zdumienie.
hipermobilność stawów

Niesamowici gimnastycy, baletnice czy występujący w cyrku „ludzie gumy” to osoby, które na co dzień korzystają z właściwości, jakie daje ludzkie ciało. Potrafią wyginać swoje ręce, nogi czy tułów w finezyjny sposób, wprawiając widzów w zdumienie. Niektórzy osiągnęli te zdolności ciężką pracą, a innym pomogły hipermobilne stawy. Ten stan dotyka również zwyczajnych ludzi, którzy nie wykonują akrobatycznych numerów. Nie potrzebują zatem zbyt „luźnych stawów” i mogą odczuwać ich konsekwencje. Czym tak właściwie jest to schorzenie i czy może powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu?

Co to jest hipermobilność stawów?

Hipermobilność stawów, nazywana również wiotkością stawów, nadruchomością lub nadmierną ruchomością stawów, to schorzenie, które charakteryzuje się zwiększonym ponad normę zakresem ruchu stawów i ich niespotykaną elastycznością. Dzieje się tak, ponieważ więzadła i torebki stawowe są luźniejsze niż normalnie, co umożliwia bardziej zaawansowany ruch w stawach. Hipermobilność stawów ma przede wszystkim podłoże genetyczne, ale może wynikać również z nieprawidłowości w produkcji kolagenu czy z przebytego urazu. Badania wskazują, że ryzyko występowania nadruchomości stawów jest większe wśród kobiet, dzieci i młodzieży. Częściej na to schorzenie chorują mieszkańcy Azji i Afryki niż krajów europejskich. Hipermobilność stawów może być również objawem ciężkich chorób, takich jak zespół Ehlersa-Danlosa czy zespół Marfana.

hipermobilność stawów

Czy nadmierna wiotkość stawów jest bolesna?

Nadruchomość stawów nie powoduje zazwyczaj poważnych dolegliwości, ale może wiązać ze zwiększonym ryzykiem kontuzji, mikrourazów, sztywnością czy bólem stawów. U małego odsetka populacji hipermobilność stawów może powodować problemy skórne, dolegliwości pokarmowe czy problemy sercowo-naczyniowe.

Nadruchomość stawów – najczęstsze objawy

Wrodzona wiotkość stawów objawia się zwiększoną elastycznością stawów i skóry – zakres ruchu jest większy i wykracza ponad fizjologiczne normy, co może powodować nieprzyjemne objawy i dolegliwości. Do najczęstszych z nich zaliczymy:

 • bóle mięśni i stawów,
 • zwiększone ryzyko kontuzji i urazów, w tym zwichnięć, skręceń i złamań,
 • uczucie sztywności w stawach,
 • obrzęk kończyn,
 • przewlekły ból w kolanach w trakcie siedzenia lub aktywności fizycznej,
 • problemy z układem sercowo-naczyniowym, takie jak palpitacje serca, omdlenia czy zespół przewlekłego zmęczenia,
 • dolegliwości pokarmowe, takie jak zaparcia lub zespół jelita wrażliwego,
 • problemy skórne, takie jak rozciągliwa skóra, siniaki czy dłuższy czas gojenia ran.

Nadmierna ruchomość stawów – jak sprawdzić, czy na nią cierpimy?

Hipermobilność stawów w większości przypadków nie powoduje problemów zdrowotnych, co może utrudnić diagnozę. Możemy przeprowadzić test, który polega na obserwacji naszych narządów ruchu – swobodne ułożenie dłoni płasko na podłodze przy wyprostowanych kolanach lub przyciągnięcie kciuka do przedramienia, może sugerować nadruchomość stawów.

Jeżeli nadmierna wiotkość stawów powoduje poważniejsze dolegliwości, należy udać się do lekarza, który oceni czy zakres ruchu wykracza ponad przyjęte normy. Do potwierdzenia nadmiernej ruchomości stawów używa się skali Beightona. Badanie opiera się na wykonaniu przez pacjenta pięciu czynności i uzyskaniu co najmniej 5 punktów w dziewięciopunktowej skali:

 • przyciągnięcie kciuka do przedramienia,
 • wygięcie palców dłoni w stronę grzbietową, równolegle do przedramienia,
 • położenie dłoni płasko na podłodze przy wyprostowanych stawach kolanowych,
 • przeprost w stawie łokciowym powyżej 10 stopni,
 • przeprost w stawie kolanowym powyżej 10 stopni.

Lekarz może zalecić również przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych, a także badania DNA, jeżeli istnieje podejrzenie, że wiotkość stawów ma podłoże genetyczne i jest objawem cięższej choroby.

hipermobilność stawów

Sposoby leczenia hipermobilności stawów

Współczesna medycyna nie wynalazła jeszcze leku na wrodzoną wiotkość stawów. Schorzenie ma podłoże genetyczne, dlatego leczenie polega na profilaktyce, rehabilitacji i łagodzeniu poważniejszych dolegliwości. Przede wszystkim należy zadbać o wzmocnienie mięśni i stawów oraz unikać kontuzji. Dobrym sposobem w walce w nadruchomością stawów jest zbilansowana dieta, która będzie bogata w witaminy z grupy C, D i E oraz białko. Osoby z nadwagą powinny skupić się na redukcji masy ciała, co skutecznie odciąży stawy. Podczas aktywności fizycznej warto stosować opaski chroniące stawy kolanowe – prawidłowa stabilizacja jest kluczowa, aby nie pogłębiać hipermobilności stawów. Należy unikać również ćwiczeń mocno rozciągających i sportów wymagających dużej mobilności, takich jak gimnastyka i akrobatyka, które dla amatora mogą być niezdrowe i niepotrzebnie obciążać stawy. Przy występowaniu dolegliwości, takich jak ból mięśni i stawów, można skorzystać z pomocy fizjoterapeuty albo stosować, po konsultacji z lekarzem, leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Skuteczne mogą być również okłady chłodzące i masaże relaksacyjne.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na wiotkość stawów

Osoby cierpiące na hipermobilność stawów powinny wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i lepszą stabilizację stawów. Warto skorzystać z pomocy trenera lub fizjoterapeuty, aby wykonywać ćwiczenia poprawnie technicznie i uniknąć niepotrzebnego obciążania stawów. Katalog ćwiczeń na hipermobilne stawy jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia można wykonywać w domu, na świeżym powietrzu albo przy użyciu akcesoriów treningowych. Możemy wyróżnić:

 • ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, takie jak brzuszki, wykroki czy podnoszenie pośladków,
 • ćwiczenia stabilizujące kręgosłup, takie jak wydłużanie kręgosłupa na plecach,
 • ćwiczenia z piłką lekarską i taśmą oporową, takie jak klęk podparty z taśmą założoną na przeciwległej ręce i nodze, zgniatanie piłki kolanami czy klęk podparty z piłką przy ścianie,
 • aktywności fizyczne, takie jak pływanie, pilates lub nordic walking.

Bibliografia

 1. Simonsen EB., Tegner H., Alkjær T., Larsen PK, Kristensen JH., Jensen BR, Remvig .L, Juul-Kristensen B., Gait analysis of adults with generalised joint hypermobility, Clin Biomech (Bristol, Avon). 2012 Jul;27(6):573-7. doi: 10.1016/j.clinbiomech.2012.01.008. Epub 2012 Feb 23. PMID: 22364778.
 2. Atwell K., Michael W., Dubey J., James S., Martonffy A., Anderson S., Rudin N., Schrager S., Diagnosis and Management of Hypermobility Spectrum Disorders in Primary Care, J Am Board Fam Med. 2021 Jul-Aug;34(4):838-848. doi: 10.3122/jabfm.2021.04.200374. PMID: 34312277.
 3. Carbonell-Bobadilla N., Rodríguez-Álvarez AA., Rojas-García G., Barragán-Garfias JA., Orrantia-Vertiz M., Rodríguez-Romo R., Síndrome de hipermovilidad articular [Joint hypermobility syndrome], Acta Ortop Mex. 2020 Nov-Dec;34(6):441-449. Spanish. PMID: 34020527.
 4. Micale L., Fusco C., Castori M., Ehlers-Danlos Syndromes, Joint Hypermobility and Hypermobility Spectrum Disorders, Adv Exp Med Biol. 2021;1348:207-233. doi: 10.1007/978-3-030-80614-9_9. PMID: 34807421.
 5. Beighton P., Hypermobility scoring, British Journal of Rheumatology, 27 (2), 1988, s. 163, DOI: 10.1093/rheumatology/27.2.163, PMID: 3365538.
 6. Schleip R., Chaitow L., Powięź – badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej, wy. Elsevier, Wrocław 2014 r.

Umów wizytę w Sports Medic Wrocław:

ul. Dokerska 2A
Wrocław

ul. Swojczycka 69
Wrocław

sports-medic_logo_RGB

Najmocniej przepraszamy!

Państwa uwagi są dla nas niezwykle istotne.
Dlatego bardzo prosimy o anonimowe podzielenie się opinią co powinniśmy poprawić.

Hipermobilność stawów,nadruchomości stawów,wiotkość stawów

Dr n. med. Paweł Prostak

Dyrektor Medyczny

Kajetan Maćkowiak to właściciel Sports Medic, który posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu branży startupowej we Wrocławiu.

Doświadczenie zawodowe pozwala mu na efektywne rozwijanie biznesu oraz zarządzanie działaniami marketingowymi. Były koszykarz i pasjonat sportu, który swoją wiedzę i zdobyte na parkiecie doświadczenie przekuwa w realizowane na bieżąco sukcesy grupy kapitałowej Praise Group. 

Hipermobilność stawów,nadruchomości stawów,wiotkość stawów

Filip Zając

Koordynator Fizjoterapii

Osoba zarządzająca częścią fizjoterapii w Centrum Medycznym Sports Medic. Doświadczenie zawodowe zdobywał w prywatnym gabinecie fizjoterapii oraz w klubie sportowym Gwardia Wrocław z którym współpracuje nadal.

W SportsMedic odpowiedzialny jest za sprawne funkcjonowanie części fizjoterapii co pozwala pacjentom na szybki powrót do sprawności.

Patrycja Marszałek Sports Medic

Patrycja Marszałek

Menedżer placówek Sports Medic

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na Wydziale Nauk o Zdrowiu – Kierunek Zdrowie Publiczne. Związana z ochroną zdrowia od 2012 r., swoje doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w prywatnych jak i państwowych placówkach medycznych m.in. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

W SportsMedic zajmuje się kompleksowym zarządzaniem rejestracją, przeprowadza rekrutację oraz szkolenie
nowych pracowników, opracowuje i wdraża efektywny model sprawnie i rzetelnie działającej rejestracji.
Ponadto do jej obowiązków należy kompleksowa opieka nad pacjentami kierowanymi na zabiegi operacyjne w
Naszej placówce SportsMedic Clinic oraz ścisła współpraca z personelem medycznym.

Hipermobilność stawów,nadruchomości stawów,wiotkość stawów

Sebastian Młyńczak

Dyrektor placówek Sports Medic

Dyrektor zarządzający Centrum Medycznym SportsMedic Sp. z o.o.. Z zarządzaniem w ochronie zdrowia związany od 2008 roku, doświadczenie zawodowe zdobywał w największych placówkach zdrowotnych na dolnym śląsku, m.in: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza- Radeckiego, Milickie Centrum Medyczne, Wrocławskie Centrum Zdrowia.

W SportsMedic odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie i budowanie wizerunku placówki oraz wyznaczanie nowych kierunków rozwoju Centrum. Ponadto do jego obowiązków należy pozyskiwanie i rozbudowa struktury kadry oraz budowanie relacji biznesowych i partnerskich w zakresie współpracy z innymi podmiotami.

Hipermobilność stawów,nadruchomości stawów,wiotkość stawów

Kajetan Maćkowiak

Właściciel

Kajetan Maćkowiak to właściciel Sports Medic, który posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu branży startupowej we Wrocławiu.

Doświadczenie zawodowe pozwala mu na efektywne rozwijanie biznesu oraz zarządzanie działaniami marketingowymi. Były koszykarz i pasjonat sportu, który swoją wiedzę i zdobyte na parkiecie doświadczenie przekuwa w realizowane na bieżąco sukcesy grupy kapitałowej Praise Group.