Czy uczucie suchości w gardle zwiastuje poważniejsze kłopoty zdrowotne? Dowiedz się, co dokładnie powoduje suchość w gardle i jakie są najskuteczniejsze sposoby, aby sobie z nią radzić.
Co oznacza suchość w gardle?
Suchość w gardle jest spowodowana przez niepoprawnie działające gruczoły ślinowe (tzw. ślinianki). Ilość produkowanej śliny jest zbyt mała, aby nawilżyć jamę ustną, co może skutkować uczuciem „guli” w gardle, chrypką lub ciągłym odchrząkiwaniem. Uczucie suchości w gardle nasila się wraz z wiekiem, ze względu na starzenie się tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej. Narażone na suchość w krtani są osoby, które pracują przy użyciu głosu (np. nauczyciele, wykładowcy, lektorzy czy śpiewacy).
Suchość w gardle to nieprzyjemna dolegliwość, ale nie zwiastuje ona poważniejszych dolegliwości. Do najczęstszych objawów należą:
- uczucie „guli” w gardle,
- suchość w okolicach przełyku i krtani,
- chrypka,
- odchrząkiwanie,
- trudności w przełykaniu,
- pieczenie i ból gardła,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- kaszel.
Suchość i ból gardła – najczęstsze przyczyny
Główną przyczyną suchości w gardle jest suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Warto zaopatrzyć się w higrometr i zmierzyć poziom nawilżenia w mieszkaniu. Na uczucie suchości w gardle wpływa również zanieczyszczenie powietrza, smog, a także dym papierosowy.
Kolejną przyczyną suchości w gardle jest odwodnienie organizmu. Gdy pijemy zbyt mało wody w ciągu dnia, nasze ślinianki nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości śliny. Pij od 2 do 3 litrów wody dziennie, aby skutecznie nawilżyć jamę ustną!
Ból i suchość w gardle może być wywołana przez infekcję gardła i dróg oddechowych. Rozpoznajemy infekcje wirusowe, na które jesteśmy narażeni w okresie spadku odporności, oraz infekcje bakteryjne, które mają zwykle gwałtowniejszy przebieg. Infekcje gardła wiążą się z podrażnieniem, uporczywym bólem i kaszlem.
Również alergia wziewna może powodować uczucie suchości w gardle. Gdy nasze przeciwciała zderzają się z alergenem, uwalniana jest histamina, która powoduje rozwój reakcji zapalnej, co w konsekwencji może skutkować bólem i suchością w gardle.
Gdy suchość w gardle i przełyku jest odczuwana rano, przyczyną tego stanu jest spanie z otwartymi ustami. W nocy powietrze nadmiernie wysusza ślinę w jamie ustnej, przez co nasze gardło nie jest odpowiednio nawilżone.
Niektóre choroby sprawiają, że zasycha nam w gardle. Do najpopularniejszych z nich należą refluks przełyku, cukrzyca czy zapalenie migdałków. Również stosowanie niektórych leków może skutkować uczuciem suchości w gardle.
Jak poradzić sobie z uczuciem suchości w gardle?
Aby poradzić sobie z uczuciem suchości w gardle, stosuj się do poniższych zaleceń:
- W pierwszej kolejności zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Pomoże Ci w tym nawilżacz powietrza lub domowe metody, takie jak rozwieszenie mokrego prania lub rozłożenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze.
- Stosuj oczyszczacze powietrza, które skutecznie pozbędą się zanieczyszczeń i smogu z Twojego mieszkania.
- Pij dużo wody w ciągu dnia. Zalecane jest spożywanie od 2 do 3 litrów wody dziennie!
- Staraj się unikać produktów, które podrażniają i wysuszają gardło, takich jak papierosy, słone przekąski, ostre dania, mocna herbata czy kawa.
- Jeżeli w swojej pracy dużo mówisz lub śpiewasz i odczuwasz suchość w krtani, zachowaj higienę pracy z głosem: rozgrzewaj mięśnie twarzy, mów świadomie, nie przeciążaj nadmiernie strun głosowych, oddychaj poprawnie i nawilżaj gardło.
Istnieje wiele produktów, zarówno tych domowych, jak i dostępnych w aptece, dzięki którym zwalczysz uciążliwą suchość w gardle i przełyku. Do najpopularniejszych należą:
- herbata z miodem lub sokiem malinowym,
- ziołowe napary z szałwii lub rumianku,
- syrop z cebuli,
- mleko z miodem i masłem,
- syropy, pastylki do ssania czy preparaty na gardło w aerozolu z dodatkiem porostu islandzkiego, korzenia prawoślazu lub tymianku.
Bibliografia
- Paszyńska E., Wybrane czynniki wpływające na wydzielanie i skład śliny – omówienie aktualnego piśmiennictwa, Dental Forum, 2005, s. 86–90.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 2004, s. 744.
- Wysocki J., Nowicka-Falkowska K., Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier, nr 2, 2013.