Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest procedurą stosowaną w przypadku uszkodzenia tego więzadła znajdującego się w kolanie. Po przeprowadzeniu tego typu zabiegu rekomenduje się prowadzenie rehabilitacji. Jak powinna się ona odbywać?
Na czym polega rekonstrukcja więzadła ACL w kolanie?
Rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego) w kolanie jest rodzajem zabiegu chirurgicznego, który polega na wymianie zerwanego więzadła w kolanie na nowe.
Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z czterech głównych więzadeł w kolanie. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniej stabilności stawu. W razie uszkodzenia tego więzadła dochodzi do pojawienia się bólu, obrzęków, trudności z ruchomością kolana.
Zabieg rekonstrukcji polega na użyciu przeszczepu w celu stworzenia nowego więzadła w miejsce więzadła zerwanego. Przeszczep pobierany jest najczęściej od pacjenta, na przykład ze ścięgna podkolanowego, rzepki lub mięśnia czworogłowego uda. Zabieg odbywa się za pomocą technik artroskopowych. W trakcie zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w kolanie i usuwa zerwane więzadło. Następnie wprowadza on nowe więzadło do stawu kolanowego i zabezpiecza je. Czas trwania zabiegu to najczęściej kilka godzin.
Po operacji tego typu bardzo ważne jest przejście rehabilitacji. Dzięki niej można przywrócić siłę, elastyczność i zakres ruchu w kolanie, a także zmniejsza ryzyko ponownego pojawiania się tej dolegliwości w przyszłości.
Jak powinna odbywać się rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie?
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL znajdującego się w kolanie jest kluczowym elementem procesu rekonwalescencji.
Rehabilitacja w przypadku tej dolegliwości powinna odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który na podstawie stanu pacjenta będzie mógł zalecić odpowiednie metody postępowania dla uzyskania najlepszych efektów.
Zaleca się, aby rehabilitacja rozpoczęła się już po operacji. Im szybciej zacznie się prowadzenie działań w tym zakresie, tym łatwiej będzie można przywrócić odpowiednią ruchomość stawu oraz zredukować dolegliwości, na przykład ból, sztywność.

Najczęściej rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL prowadzona jest z wykorzystaniem poniższych metod:
Kinezyterapia
Polega ona na wykorzystaniu ruchu i odbywa się ona początkowo w formie ćwiczeń biernych, aby potem przejść do ćwiczeń czynno-biernych. Stosowane są różne rodzaje ćwiczeń, między innymi ćwiczenia izometryczne dotyczące mięśni przywodzicieli oraz mięśnia czworogłowego uda.
Terapia manualna
Również w trakcie rehabilitacji wykorzystuje się terapię manualną prowadzoną przez fizjoterapeutę. Polega ona na mobilizacji rzepki, a następnie blizn pooperacyjnych. Wykorzystuje się wtedy różne rodzaje technik, na przykład masaże, terapię punktów spustowych, rozluźnienia mięśniowo-powięziowe.
Fizykoterapia
Bardzo dobre efekty w przypadku konieczności prowadzenia rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie zapewnia również fizykoterapia, która obejmuje różnego rodzaju zabiegi. Wykorzystuje się różne metody, na przykład magnetoterapię, laseroterapię, krioterapię, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Pozwalają one na zredukowanie pojawiających się dolegliwości bólowych, stanów zapalnych oraz zaników mięśniowych.
Jak długo powinna trwać rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie?
Działania w tym zakresie powinny być prowadzone w okresie od 4 do 6 miesięcy po wykonaniu zabiegu.
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie dobierana jest pod kątem czasu zależnie od pacjenta, między innymi od jego stanu zdrowia, aktywności fizycznej, odczuwanych przez niego dolegliwości.
Należy pamiętać o tym, że rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie będzie mogła zapewnić odpowiednie rezultaty jedynie w sytuacji, gdy będzie odbywała się ona systematycznie.
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL przeprowadzona w kolanie jest zatem niezbędna, by pacjent mógł powrócić do sprawności po tym zabiegu. Zmniejsza ona również ryzyko pojawiania się dalszych dolegliwości.