Próba wysiłkowa – jak wygląda i po co się ją wykonuje?
EKG wysiłkowe jest przeprowadzane w momencie, gdy pacjent wykonuje aktywność fizyczną, np. jedzie na rowerze stacjonarnym lub maszeruje na bieżni. Podczas wysiłku wzrasta zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, a więc zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Lekarz, monitorując zapis częstości i regularności pracy serca na wykresie EKG, kontroluje jednocześnie ciśnienie tętnicze. Elektrokardiograficzne badanie wysiłkowe pomaga w rozpoznaniu niektórych stanów patologicznych serca oraz choroby wieńcowej – cechy niedokrwienia sercowego pojawiają się właśnie w momencie zwiększonego wysiłku, co może skutkować niedotlenieniem mięśnia sercowego.
Wysiłkowe EKG może też być przydatne w ocenie sprawności fizycznej lub kwalifikacji chorych do inwazyjnych badań.
Próba wysiłkowa – przygotowanie
Do wysiłkowego badania serca należy się odpowiednio przygotować. W dniu przeprowadzanego testem wydolnościowym pacjent powinien zjeść ostatni posiłek ok. 3 godziny przed badaniem (w przypadku cukrzyków przyda się przekąska na spadek cukru). Konieczne jest także odstawienie używek takich jak mocna kawa, herbata, papierosy i alkohol. Ważną rzeczą jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach, alergiach i przebytych chorobach. Ponieważ badanie obejmuje naklejanie elektrod na klatce piersiowej, w miarę możliwości należy pozbyć się owłosienia w tej części ciała. Krępującą ruchy biżuterię trzeba zdjąć, by nie utrudniała przeprowadzenia EKG wysiłkowego. A jak się ubrać na badanie? Najlepiej w wygodne ubrania nieograniczające ruchów i sportowe obuwie. Czas trwania testu wydolnościowego wynosi ok. 20-30 min w zależności od wydolności organizmu. Po zakończeniu badania warto chwilę odpocząć, aby uspokoić akcję serca.
Test wysiłkowy – przeciwwskazania
Choć testy wysiłkowe wykonywane w kardiologii są bezpieczne przy zachowaniu zasad przygotowania, to warto mieć na uwadze stan zdrowia badanego pacjenta. Próbę wydolnościową należy przerwać w sytuacji, gdy pacjent skarży się na bóle w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy, duszności lub osłabnięcie. Bezwzględne przeciwskazania do wykonania badania to m.in. świeży zawał serca, nieleczona choroba wieńcowa, niekontrolowane zaburzenia rytmu serca oraz choroby ogólnoustrojowe lub infekcje w zaawansowanym stadium. Test wydolnościowy serca jest także bezcelowy u osób zdrowych ze względu na małe prawdopodobieństwo wykrycia zmian w układzie sercowo-naczyniowym.
Konsultacja z kardiologiem
Próba wysiłkowa EKG – interpretacja wyników
Brak żadnych niepokojących objawów podczas wysiłkowego EKG serca i na samym zapisie pracy mięśnia sercowego oznacza, że test wysiłkowy jest ujemny i nie ma powodów do obaw. Inaczej rzecz ma się w przypadku dodatniej próby wysiłkowej. Pacjent, u którego podczas EKG wysiłkowego dostrzeżono np. bóle w obrębie klatki piersiowej oraz nieprawidłowy zapis elektrokardiograficzny, może zostać skierowany na wykonanie badania koronarografii z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie dalszego planu leczenia.