Osocze – co to jest?
Osocze bogatopłytkowe, skrótowo określane jako PRP (Platelet-Rich Plasma), to koncentrat płytek krwi i niewielkiej ilości osocza. Pozyskiwane jest bezpośrednio z krwi obwodowej pacjenta, dzięki czemu nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, reakcji alergicznych i skutków ubocznych. PRP zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne. Dzięki temu może pomóc w procesie gojenia tkanek i odbudowie mięśni oraz ścięgien. Osocze bogatopłytkowe skutecznie zastępuje terapię lekową, fizykoterapię, a niektórych przypadkach także zabiegi operacyjne.
Metoda leczenia osoczem bogatopłytkowym, niegdyś dostępna jedynie dla profesjonalnych sportowców, jest dziś coraz częściej stosowana w różnorodnych zabiegach medycznych. Efekty tego typu terapii są bowiem zauważalnie lepsze i bardziej stabilne. PRP pozwala także na szybszy powrót do wszelkich aktywności fizycznych sprzed urazu, przy jednocześnie mniejszym zapotrzebowaniu na inne leki.
Jak działa osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest prosto z organizmu pacjenta. W pierwszej kolejności pobrana zostaje krew, która następnie poddana jest odwirowaniu w celu wydzielenia trzech warstw. Jedną z nich jest właśnie osocze bogatopłytkowe, odciągane do osobnej strzykawki. Tak uzyskane PRP to substancja zawierająca czynniki wzrostu – naturalne białka, przyspieszające procesy gojenia i regeneracji tkanek. Są one aktywowane w momencie, gdy osocze zostaje wstrzyknięte do organizmu.
Zabieg z użyciem PRP polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w pożądany obszar. Cały proces trwa około 30 minut i odbywa się w pozycji leżącej. Nie ma konieczności podawania znieczulenia. Po ukończeniu zabiegu zalecane są kontrole lekarskie, podczas których ortopeda oceni stan kończyn i stopień dolegliwości oraz podejmie decyzję, co do ewentualnej konieczności rehabilitacji.
Okres rekonwalescencji po przyjęciu PRP jest zazwyczaj bardzo krótki – niekiedy nawet o połowę krótszy niż w przypadku innych zabiegów. Po powrocie do domu zaleca się obłożenie lodem obszaru zastrzyku oraz utrzymywanie kończyny w uniesionej pozycji. Należy także ograniczyć aktywność fizyczną. Regeneracja organizmu przebiega sprawnie i w pełni – bez niepożądanych zrostów czy blizn.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – kiedy przynosi efekty?
Osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie w ortopedii ze względu na właściwości wspomagające regenerację mięśni, ścięgien i stawów. Zabiegi z użyciem preparatu PRP stosuje się przy takich schorzeniach jak zapalenie ścięgna Achillesa, zespół ciasnoty podbarkowej czy tzw. łokieć tenisisty. Jednym z najczęściej wymagających leczenia ortopedycznego obszarów jest staw kolanowy, narażony na rozmaite obciążenia i urazy wskutek codziennego funkcjonowania – m.in. zerwanie więzadeł czy uszkodzenie chrząstki. Wstrzyknięcie osocza w kolano znacznie przyśpiesza regenerację i pozwala na prędki powrót do zdrowia.
Podobnie jak zastrzyki z osocza w kolano, pozostałe zabiegi ortopedyczne wykorzystujące PRP przynoszą szybkie rezultaty. Dlatego rekomenduje się je przy następujących schorzeniach:
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- kolano biegacza,
- kolano skoczka,
- ostrogi piętowe,
- entezopatia więzadła rzepki,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zapalenie kaletki podbarkowej,
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- schorzenia stawów,
- urazy i zmiany przeciążeniowe,
- uszkodzenia ścięgien, mięśni i wiązadeł.
PRP może wspomagać leczenie trudno gojących się ran, złamań i braku zrostu po złamaniach oraz ubytków chrząstki stawowej. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym można również stosować po operacjach, w celu stymulacji regeneracji organizmu.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – skutki uboczne
Osocze bogatopłytkowe ma pochodzenie autologiczne. Ze względu na to leczenie PRP jest metodą wyjątkowo bezpieczną – wykorzystuje jedynie naturalne mechanizmy regeneracji tkanek, bez ingerencji substancji sztucznych. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są praktycznie pozbawione niepożądanych skutków ubocznych, w tym powstawania zakażeń i reakcji alergicznych.
Konsultacja z ortopedą
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – przeciwwskazania
Leczenie osoczem bogatopłytkowym jest niewskazane w kilku konkretnych przypadkach. Temu zabiegowi nie powinny poddawać się osoby cierpiące na cukrzycę, choroby krwi, choroby wątroby, choroby nowotworowe, przyjmujące leki immunosupresyjne lub antykoagulanty oraz zakażone wirusami HCV, HBS i HIV.
O możliwości przystąpienia do zabiegu PRP każdorazowo decyduje lekarz specjalista po konsultacji z pacjentem.