Usuwanie ganglionu Wrocław
Sports Medic Clinic
Gangliony, czyli torbiele galaretowate, to niezłośliwe guzy wypełnione gęstą mazią. Powstają w wyniku długotrwałego stanu zapalnego, urazu lub przeciążenia stawu. Zmiany te tworzą się często w obrębie nadgarstka, ale mogą pojawić się również w stawie kolanowym, skokowym, czy łokciowym.
ul. Dokerska 2A
Wrocław
ul. Swojczycka 69
Wrocław
W Sports Medic Clinic we Wrocławiu przeprowadzamy operację usuwania ganglionu z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które pozwalają ograniczyć ingerencję w organizm do minimum. Zabieg realizujemy w ramach chirurgii jednego dnia – pacjent w kilka godzin po zabiegu opuszcza klinikę, a hospitalizacja nie jest konieczna. Chirurgiczne usunięcie ganglionu jest najskuteczniejszą metodą leczenia tych zmian, pozwalającą uniknąć nawrotów.
W naszej klinice uzyskasz pełne wsparcie w leczeniu ganglionów – prowadzimy diagnostykę, leczenie zachowawcze i operacyjne, a także rehabilitację i pomoc w szybkim powrocie do pełnej sprawności.
Jak powstaje ganglion?
Ganglion powstaje w wyniku wytworzenia nadmiaru płynu w obrębie stawu. Płyn stawowy jest niezbędny, by zapobiegać tarciu kości, chrząstek i pozostałych struktur. Jednak gdy wytworzy się go zbyt wiele, może negatywnie oddziaływać na tkanki. Rozciągają się one pod wpływem ciśnienia, co z kolei stwarza warunki do powstania zachyłka – miejsca, w którym zbiera się płyn bez możliwości jego odprowadzenia.
Operacja ganglionu Wrocław – przebieg
Usunięcie ganglionu polega na chirurgicznym wycięciu zmiany – guza, jego szypuły (zastawki uniemożliwiającej odprowadzanie płynu stawowego), a także – jeśli konieczne – okolicznych tkanek objętych zmianami. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg może być przeprowadzony z niewielkim nacięciu w miejscu zmiany lub kilkoma mniejszymi w technice artroskopowej. Lekarz dobierze odpowiednią metodę w zależności od umiejscowienia, charakteru i wielkości zmiany.
Ze względu na małoinwzyjną formę operacji, ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum, po zabiegu nie pozostają widoczne blizny, a powrót do pełnej sprawności jest bardzo szybki.
Procedura nie wymaga też szczególnego przygotowania. W dniu zabiegu pacjent powinien pojawić się w klinice na czczo. Wcześniej, w diagnostyce wykonuje się badania obrazowe – USG, niekiedy uzupełniająco (dla bezspornego potwierdzenia diagnozy) także RTG oraz MRI.
Usunięcie ganglionu – wskazania do zabiegu
Wskazaniem do usunięcia ganglionu są najczęściej dolegliwości bólowe, względy estetyczne oraz ograniczenie mobilności stawu.
Ganglion początkowo jest niewielki i nie daje objawów, jednak wraz z rozrostem może uciskać sąsiednie struktury i powodować dolegliwości takie jak dyskomfort, drętwienie kończyn czy zaburzenia ukrwienia. Duże guzy wystają poza naturalny obrys kończyny i mogą powodować zaburzenia ruchomości stawu. Zwykle są to zmiany niebolesne, jednak ból może u pojawić się u części pacjentów, szczególnie tych, którzy przeciążają stan objęty zmianami.
Ze względu na małą ingerencję w organizm, do zabiegu nie ma istotnych przeciwwskazań. To między innymi uczulenie na środek znieczulający, czynna infekcja w dniu zabiegu lub ogólny zły stan zdrowia.
Wycinanie ganglionu – rehabilitacja
Po zabiegu może być konieczne zakładanie szyny usztywniającej staw. W krótkim czasie po operacji usunięcia ganglionu zaleca się wprowadzić rehabilitację, pozwalającą na stopniowe zwiększanie zakresu ruchów.
Rehabilitacja z fizjoterapeutą obejmuje zwykle terapię manualną – rozciąganie mięśni odpowiedzialnych za pracę w stawie, a także utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych. To ważne, ponieważ gangliony powstają często w wyniku powtarzających się mikrourazów i przeciążeń stawu – bywają chorobą zawodową osób pracujących manualnie oraz sportowców zawodowych.
Zakres fizjoterapii po usunięciu ganglionu dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Przy prawidłowej rehabilitacji, powrót do pełnej sprawności trwa zwykle około 4 tygodnie.
Przed wykonaniem artroskopii należy wykonać badania wskazane przez ortopedę. Najczęściej jest to badanie RTG, USG, niekiedy także MRI (rezonans elektromagnetyczny) i/lub tomografia komputerowa.
Ortopedia
Poznaj naszych specjalistów
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
dr n. med. Paweł Prostak
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
dr n. med. Piotr Wodziński
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Jakub Jonkisz
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Tomasz Żóraw
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Mateusz Dłutowski
Zarejestruj się na wizytę:
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Jędrzej Króliński
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
dr n. med. Grzegorz Szpotowicz
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Andrzej Wnukowski
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Piotr Węgrzyn
Zarejestruj się na wizytę:
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Tomasz Pytel
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Dominik Orzechowski
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Jarosław Jurczyszyn
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Agata Kirchniawy
Zarejestruj się na wizytę:
Cennik usług
- Usunięcie ganglionu 1600 zł