Operacja palca trzaskającego – Wrocław
Sports Medic Clinic
Palec zatrzaskujący to schorzenie, które objawia się blokadą palca ręki (niemożnością jego zginania i prostowania) oraz dolegliwościami bólowymi. Może dotyczyć jednego palca – najczęściej serdecznego, środkowego lub kciuka – ale również kilku palców w obrębie dłoni.
ul. Dokerska 2A
Wrocław
ul. Swojczycka 69
Wrocław
W Sports Medic Clinic przeprowadzamy operację palca zatrzaskującego. We Wrocławiu zabieg realizowany jest w ramach chirurgii jednego dnia – nie wymaga hospitalizacji, a pacjent może udać się do domu w krótkim czasie po zakończeniu procedury.
Nasza klinika oferuje kompleksowe wsparcie dla pacjentów z palcem zatrzaskującym – prowadzimy pełną diagnostykę, leczenie zachowawcze, operacyjne, a także ukierunkowaną rehabilitację.
Czym dokładnie jest palec zatrzaskujący?
Palec zatrzaskujący, trzaskający, zakleszczający lub strzelający – pod tymi nazwami kryje się to samo schorzenie. Jego źródłem jest zapalenie w obrębie ścięgien mięśni zginaczy.
Naukowa nazwa choroby to zakleszczające zapalenie pochewki ścięgien zginaczy powierzchownego i głębokiego palca.
Ścięgna mięśni zginających palec poruszają się pochewkach – anatomicznych kanałach wytworzonych przez więzadła. Pochewki otaczają ścięgno i wytwarzają maź, która pozwala mu sprawnie się poruszać. Gdy z różnych przyczyn ścięgno ociera o wewnętrzną stronę pochewki, rozwija się stan zapalny. Pochewka ulega zgrubieniu, a przesuwanie się ścięgien zostaje utrudnione lub niemożliwe. W takiej sytuacji konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.
Na czym polega operacja palca trzaskającego?
Zabieg jest relatywnie prostą procedurą i polega na przecięciu lub usunięciu pochewki włóknistej ścięgna, której dotyczy zapalenie. Do przeprowadzenia zabiegu wystarczy niewielkie nacięcie po wewnętrznej stronie dłoni. Sam zabieg trwa około 30 minut i zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Po przecięciu pochewki, zakładane jest kilka szwów, które są zdejmowane po około 7-10 dniach. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnej sytuacji pacjenta, konieczne może być wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub zastosowanie innej techniki operacyjnej. Wybór odpowiedniej zostanie zaproponowane przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i analizie wyników badań.
Badania wykonywane przed operacją palca trzaskającego to najczęściej USG oraz inne, uzupełniające badania obrazowe (np. RTG lub rezonans). Wykonanie dokładnej diagnostyki jest konieczne, ponieważ schorzenie daje objawy podobne do niektórych urazów, które leczy się w inny sposób.
Wskazania i przeciwwskazania
Operacja palca zatrzaskującego jest zalecana w sytuacji, gdy zachowawcze metody leczenia nie przyniosły rezultatu, a pacjent odczuwa ból i ograniczenie zakresu ruchów w stawie.
Wskazaniem do wykonania operacji palca zatrzaskującego są takie objawy jak:
- blokada palca, utrudnienie lub niemożność zginania i prostowania,
- uczucie klikania, trzaskania, przeskakiwania,
- ból, tkliwość i dyskomfort, występujące szczególnie u podstawy palca.
Zabieg jest względnie bezpieczny i nie wiąże się z wieloma przeciwwskazaniami. Najbardziej typowe to uczulenie na środek znieczulający, zmiany dermatologiczne na skórze operowanego obszaru lub czynna infekcja w dniu zabiegu.
Rehabilitacja po zabiegu po operacji palca zatrzaskującego
Bezpośrednio po zabiegu, do czasu zdjęcia szwów pacjent powinien unikać moczenia rany, a przez około 6 tygodni podnoszenia ciężkich przedmiotów i czynności manualnych obciążających dłoń. Jednocześnie bardzo ważna jest rehabilitacja prowadzona pod okiem fizjoterapeuty.
Ćwiczenia palca można często wykonywać już dzień po zabiegu, choć każdy przypadek jest indywidualny i należy stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Warto pamiętać, że powodem choroby mogą być powtarzające się przeciążenia struktur w obrębie dłoni, mikrourazy i nieprawidłowe wzorce ruchowe. Dlatego właśnie fizjoterapia może okazać się pomocna w zapobieganiu nawrotom choroby w przyszłości.
Ortopedia
Poznaj naszych specjalistów
Ortopeda
dr n. med. Paweł Prostak
Ortopeda
dr n. med. Piotr Wodziński
Ortopeda
lek. Jakub Jonkisz
Ortopeda
lek. Tomasz Żóraw
Ortopeda
lek. Mateusz Dłutowski
Ortopeda
lek. Jędrzej Króliński
Ortopeda
dr n. med. Grzegorz Szpotowicz
Ortopeda
lek. Andrzej Wnukowski
Ortopeda
lek. Piotr Węgrzyn
Ortopeda
lek. Tomasz Pytel
Ortopeda
lek. Dominik Orzechowski
Ortopeda
lek. Jarosław Jurczyszyn
Ortopeda
lek. Agata Kirchniawy
Cennik usług
- Palec zatrzaskujący 1800 zł