Artroskopia kolana we Wrocławiu
Sports Medic Clinic
Artroskopia pozwala przeprowadzić operację stawu kolanowego bez konieczności jego otwierania. Dzięki temu procedura trwa krótko, nie wymaga hospitalizacji i nie jest obarczona dużym ryzykiem powikłań. Artroskopia to jeden z najbardziej precyzyjnych i najbezpieczniejszych stosowanych współcześnie zabiegów chirurgicznych.
ul. Dokerska 2A
Wrocław
ul. Swojczycka 69
Wrocław
We wrocławskiej klinice Sports Medic przeprowadzamy artroskopię stawu kolanowego w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przebieg artroskopii i zastosowana forma znieczulenia jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od rodzaju oraz stopnia skomplikowania urazu lub schorzenia.
Ponieważ jesteśmy kliniką ortopedyczną z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy i specjalistów, naszym pacjentom we Wrocławiu możemy zaoferować kompleksowe wsparcie:
- konsultację lekarską, pełną diagnostykę i kwalifikację do zabiegu,
- przeprowadzenie artroskopii stawu kolanowego,
- opiekę pooperacyjną,
- rehabilitację i wsparcie w szybkim powrocie do pełnej aktywności.
Jak wygląda artroskopia stawu kolanowego?
Artroskopia stawu kolanowego może być przeprowadzana w celach diagnostycznych, operacyjnych lub w obu jednocześnie.
Artroskopia nie zakłada dużej interwencji w organizm – lekarz wprowadza artroskop (kamerę) oraz inne przyrządy mikrochirurgiczne przez niewielkie, około jednocentymetrowe nacięcia na skórze. Obraz z kamery jest widoczny na specjalnie przygotowanym monitorze, co pozwala ortopedzie na dokładną obserwację struktur stawu i precyzyjne operowanie narzędziami.
Wskazania do artroskopii kolana
Wskazaniem do artroskopii jest zwykle uraz, infekcja lub inne schorzenia w obrębie stawu kolanowego. W trakcie zabiegu ortopeda może naprawić, zrekonstruować lub usunąć nieprawidłowe struktury. Zastosowanie artroskopii to między innymi:
- leczenie łękotek – opracowanie uszkodzeń (np. szycie) lub usunięcie tych struktur,
- leczenie infekcji – płukanie stawu i eliminowanie stanu zapalnego,
- rekonstrukcja lub usunięcie uszkodzonych więzadeł,
- rekonstrukcja chrząstki stawowej lub jej przeszczep,
- usunięcie ciał wolnych ze stawu (np. fragmentów chrząstki wyodrębnionych w wyniku urazu),
- uwolnienie troczków rzepki,
- usunięcie błony maziowej objętej stanem zapalnym,
- usunięcie zwłókniałych części fałdu maziowego przyśrodkowego.
Kwalifikację do operacji kolana ortopeda przeprowadza na podstawie wywiadu medycznego i analizy wyników badań.
Przeciwwskazania do operacji kolana
Artroskopia stawu kolanowego jest relatywnie bezpiecznym zabiegiem i nie wiąże się z wieloma przeciwwskazaniami. To między innymi:
- ogólny zły stan zdrowia (w momencie zabiegu pacjent nie może przechodzić infekcji lub być poważnie osłabiony),
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- zmiany skórne i stany zapalne na skórze w okolicy zabiegowej,
- alergia na środek znieczulający.
Artroskopia stawu kolanowego we Wrocławiu – jak się przygotować?
Artroskopię kolana we Wrocławiu przeprowadzamy najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia – czas przebywania w klinice nie przekracza doby. Pacjent może zwykle wyjść do domu już kilka godzin po zabiegu. Dłużej (około 2-3 dni) w klinice przebywają pacjenci, u których artroskopię wykonywano w znieczuleniu ogólnym.
Przed wykonaniem artroskopii należy wykonać badania wskazane przez ortopedę. Najczęściej jest to badanie RTG, USG, niekiedy także MRI (rezonans elektromagnetyczny) i/lub tomografia komputerowa.
Przebieg operacji kolana – Wrocław
Pacjent powinien pojawić się w klinice na czczo. Ostatni posiłek zaleca się spożyć około 12 godzin przed zabiegiem. Przed artroskopią nie powinno się przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (to między innymi aspiryna i ibuprofen) oraz alkoholu i innych używek. Zwykle możliwe jest zażycie przyjmowanych na stałe leków, jednak zawsze należy skonsultować tę kwestię z ortopedą. Pacjentki powinny także poinformować lekarza o wystąpieniu miesiączki (zaleca się, by zaplanować zabieg w czasie, gdy krwawienie nie występuje).
Bezpośrednio przed zabiegiem zostaje podane znieczulenie. Podczas artroskopii pacjent znajduje się zwykle w pozycji leżącej na plecach, a kolano wystaje poza obrys stołu lub noga jest umieszczona na specjalnej podpórce. Skóra na operowanym obszarze zostaje zdezynfekowana, po czym lekarz wykonuje dwa lub trzy nacięcia, przez które wprowadza artroskop i narzędzia chirurgiczne. W trakcie zabiegu przez operowany staw przepływa roztwór soli fizjologicznej pozwalający zachować widoczność jamy stawu. Po zakończeniu czynności chirurgicznych nacięcia zostają zszywane. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie drenu (cienkiej rurki odprowadzającej krew) na krótki czas.
Warunkiem powodzenia całego zabiegu jest przeprowadzenie rehabilitacji – wykonywanie ćwiczeń wskazanych przez ortopedę i fizjoterapeutę. Konieczne jest także stosowanie się do pozostałych zaleceń, związanych z dezynfekcją ran, zmianą opatrunków i przyjmowaniem wskazanych leków.
Ze względu na niewielki obszar ingerencji chirurgicznej, powikłania po artroskopii zdarzają się bardzo rzadko. Powrót do pełnej sprawności zajmuje zwykle od 4 do 12 tygodni.
Ortopedia
Poznaj naszych specjalistów
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
dr n. med. Paweł Prostak
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Tomasz Żóraw
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Mateusz Dłutowski
Zarejestruj się na wizytę:
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Jędrzej Króliński
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
dr n. med. Grzegorz Szpotowicz
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Andrzej Wnukowski
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Piotr Węgrzyn
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Tomasz Pytel
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Dominik Orzechowski
Zarejestruj się na wizytę:
Ortopeda
lek. Agata Kirchniawy
Zarejestruj się na wizytę:
Cennik usług
- Artroskopia od 7.000 zł