Stawy biodrowe
Stawy biodrowe są szczególnie narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej – koksartozy. Jest to najczęściej problem zdrowotny seniorów, ale w ostatnich latach obserwuje się już początki u ludzi młodych. Schorzenie to jest przyczyną nieodwracalnego zniszczenia chrząstki stawowej biodra. Ulega ona ścieraniu i traci swoje właściwości amortyzujące, a torebka stawowa ulega przeciążeniu. Na granicy kostno-chrzęstnej pojawiają się również osteofity, czyli tzw. wyrośla kostne. Zmiany te powoli, ale systematycznie prowadzą do uszkodzenia błony maziowej stawu. A to daje pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawu: ból ograniczenie ruchomości, tkliwość, poczucie dyskomfortu.
Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego
Do przyczyn zwyrodnienia stawów można zaliczyć: czynniki środowiskowe, genetyczne oraz różnego rodzaju schorzenia (zaburzenia hormonalne, metaboliczne, choroby autoimmunologiczne), a także nadwaga i otyłość, urazy: złamania, zwichnięcia, zaburzenia rozwojowe, konflikt pnewkowo-udowy, choroby zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów), choroby zakaźne(gruźlicze zapalenie stawów), zbyt duże obciążenia, zbyt długa praca stojąca, sporty wyczynowe.
Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego
Jak w każdej innej chorobie, tak również w zwyrodnieniu stawu biodrowego jest ból. Pojawiać się on może w okolicach pachwiny i promieniować do przedniej lub przyśrodkowej strony uda. Na początku jest zauważalny podczas normalnego, codziennego ruchu np. chodzenia, biegania, ćwiczenia. Wraz z rozwojem choroby, ból pojawia się podczas odpoczynku, a także chory zaczyna odczuwać sztywność biodra rano, po wstaniu z łóżka. W zwyrodnieniu stawu biodrowego pacjenci skarżą się na:
- Ograniczenie ruchomości biodra,
- Trzeszczenie i przeskakiwanie stawu,
- Zmiana wzorca chodu, ciągnięcie chorej nogi, utykanie,
- Osłabienie mięśni obręczy biodrowej.
W miarę postępu choroby dochodzi do zapadnięcia się głowy w panewce i zniekształcenia szyjki kości udowej. To skutkuje skróceniem się nogi, co ma wpływ na kręgosłup i kolano.

Diagnostyka problemów z biodrem
Diagnostyką problemów z biodrem zajmuje się chirurg ortopeda specjalizujący się w schorzeniach biodra. Pierwsze objawy problemów z biodrem często dają dolegliwości bólowe pachwiny. Może się zdarzyć, że choroba biodra współistnieje z przepukliną pachwinową, którą zajmuje się chirurg ogólny. W diagnostyce biodra ważne są:
- prawidłowo zebrany wywiad
- badanie kliniczne
- badania obrazowe: rtg, rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK).
Leczenie zachowawcze
Jeśli pojawią się problemy z biodrem w pierwszej kolejności warto podjąć leczenie zachowawcze. Leczenie zachowawcze biodra to terapia bezoperacyjna, a głównie fizjoterapia. Leczenie zachowawcze nie wpłynie na uszkodzenia biodra, ale znacznie zmniejszy lub usunie dolegliwości bólowe i poprawia ruchomość.
Rodzaje terapii zachowawczych
- odpoczynek
- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe przyjmowane po konsultacji z lekarzem
- zmiana i ograniczenie niektórych aktywności ruchowych
- poprawa i leczenie wad postawy,
- fizjoterapia
- iniekcje dostawowe i okalających tkanek

Aktywność i samodzielność cel nadrzędny
Dobre zdrowie to cel, który powinien stać na samym szczycie naszych życiowych priorytetów. Dobre zdrowie to również możliwość samodzielnego i bezbolesnego poruszania się w starszym wieku. To dobra kondycja naszych wszystkich stawów, kości i narządów. Przyjmuje się, że każdy jest kowalem swojego losu. Po części tak jest również w dziedzinie zdrowia. Zdrowe nawyki, odpowiednia dieta, zrównoważona aktywność fizyczna oraz dobre samopoczucie psychiczne mają ogromny wpływ na to jak pod względem zdrowotnym wygląda nasze życie.
W profilaktyce zwyrodnień stawów ważne jest dostarczanie odpowiednich substancji do organizmu. Odpowiednia suplementacja doustna ma za zadanie dostarczenie składników potrzebnych do odbudowy chrząstki oraz substancji mających działanie przeciwzapalne jak np. kurkuma, olej lniany, imbir. Składniki wspierające odbudowę chrząstki to: chondroityna, glukozamina, kwas hialuronowy, hydrolizowany kolagen
Jest kilka zasad, które również mają wpływ na zachowanie zdrowia bioder:
- Zadbaj o swoją wagę, kontroluj ją.Zbyt duże obciążenie stawów prowadzi do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawach takich jak biodra czy kolana.
- Ruszaj się, stój i siedź we właściwy sposób. Okazuje się, że wady postawy, zaburzenia chodu i nieprawidłowa sylwetka podczas siedzenia mają wpływ na przodopochylenie miednicy, a to na częstość występowania konfliktu udowo-panewkowego, który prowadzi do chorób i zwyrodnień biodra.
- Dbaj o swój narząd ruchu. Codziennej higienie poddajemy nasze zęby, skórę włosy. Tak samo ważna jest higiena stawów – codziennie rano powinniśmy prawidłowo wykonać 5-15 minutową rozgrzewkę, a przed snem zrobić 5-15 minutową sesję rozciągania i rolowania.