Neuralgia międzyżebrowa jest jedną z dolegliwości, która powoduje poważne bóle, głównie odczuwane w rejonie klatki piersiowej oraz pleców. Czym dokładnie jest ta choroba? Jakie powoduje ona objawy? Jak powinno przebiegać jej leczenie?
Czym jest neuralgia międzyżebrowa?
Neuralgia międzyżebrowa, określana również jako nerwoból międzyżebrowy, to stan, który obejmuje podrażnienie lub uszkodzenie nerwów międzyżebrowych, czyli tkanek nerwowych zlokalizowanych między żebrami.
Nerwy międzyżebrowe ze względu na swoje położenie są głównie odpowiedzialne za dostarczanie impulsów nerwowych do klatki piersiowej i górnej części pleców. Kiedy dojdzie do ich uszkodzenia, mogą one spowodować ból w danym obszarze.
Zazwyczaj neuralgia międzyżebrowa występuje u osób w wieku podeszłym, ale zdarza się też, że diagnozowana jest u osób młodych oraz wieku średnim.
Neuralgia międzyżebrowa – jakie powoduje objawy?
Neuralgia międzyżebrowa może powodować objawy o zróżnicowanym nasileniu, zależnie od stopnia i umiejscowienia uszkodzeń nerwowych.
Główne objawy neuralgii międzyżebrowej obejmują:
- ostry, przeszywający albo ściskający ból w klatce piersiowej lub plecach
- drętwienie
- mrowienie
- pieczenie
- kłucia
Ból w przebiegu tej dolegliwości może nasilać się podczas ruchu, oddychania lub kaszlu. Zdarza się również, że ma on charakter epizodyczny, dlatego nasila się i zanika w różnych okresach.
Jakie są przyczyny nerwobólów międzyżebrowych?
Neuralgia międzyżebrowa może dotknąć każdego, ale badacze wykryli pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej dolegliwości. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
Doznane urazy
Urazy klatki piersiowej lub pleców, na przykład spowodowane upadkiem lub wypadkiem samochodowym, mogą spowodować uszkodzenie nerwów międzyżebrowy i w związku z tym prowadzić do neuralgii międzyżebrowej.
Infekcje
Większe ryzyko neuralgii międzyżebrowej mają osoby, u których wykryto infekcje wirusowe lub bakteryjne, takie jak półpasiec, zapalenie płuc lub gruźlica. Takie dolegliwości mogą powodować zapalenia nerwów, co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych objawów bólowych.
Procesy starzeniowe
Wraz z wiekiem nerwy międzyżebrowe są bardziej narażone na uszkodzenia i stany zapalne, dlatego prowadzi to do podwyższonego ryzyka neuralgii międzyżebrowej.
Zabiegi operacyjne
Operacje klatki piersiowej lub pleców mogą powodować uszkodzenie nerwów międzyżebrowych, co również sprzyja pojawieniu się tej dolegliwości.
Przewlekły kaszel
Przewlekły kaszel, który występuje między innymi w dolegliwościach takich jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), może powodować nadmierny nacisk na nerwy znajdujące się między żebrami i prowadzić do neuralgii.
Ciąża
Do dolegliwości tego typu może dochodzić także na skutek ciąży. W jej trakcie ma miejsce poszerzenie klatki piersiowej, co prowadzi do zwiększonego nacisku na nerwy i pojawiania się bólu.
Nadmierne obciążenie
Powtarzające się ruchy lub obciążenie mięśni klatki piersiowej lub pleców, do których może dochodzić na skutek uprawiania niektórych sportów albo pracy polegającej na podnoszeniu ciężkich przedmiotów, mogą zwiększać ryzyko neuralgii międzyżebrowej.

W jaki sposób odbywa się leczenie neuralgii międzyżebrowej?
Neuralgia dotycząca nerwów pomiędzy żebrami może być leczona z wykorzystaniem różnych metod. Jakie z nich pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów?
Leczenie neuralgii międzyżebrowej obejmuje przede wszystkim objawowe leczenie bólu, na przykład poprzez stosowanie leków zmniejszających stan zapalny i ból. Zależnie od stopnia bólu mogą być to leki bez recepty albo leki na receptę.
Stosowane są także miejscowe blokady nerwów prowadzone zużyciem iniekcji przeprowadzanych przez lekarza. Pozwalają one na uzyskanie czasowego zredukowania dolegliwości bólowych.
Do leczenia warto włączyć także fizykoterapię, dzięki której można zminimalizować występujące dolegliwości bólowe i zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.
W niektórych przypadkach może być konieczna operacja, aby zmniejszyć nacisk na uszkodzone nerwy znajdujące się między żebrami.