Endoproteza kolana – jak długo się utrzymuje?
Zabieg całkowitej lub częściowej endoprotezy kolana wykonuje się w celu wymiany zużytych elementów stawu w zależności od stopnia ubytków. Czas użytkowania endoprotezy stawu kolanowego zależy od wielu czynników, takich jak styl życia pacjenta, jego wiek i masa ciała oraz częstotliwość używania kończyny w codziennych czynnościach. Aby sztuczny staw kolanowy mógł spełniać swoje funkcje jak najdłużej, z pewnością konieczne jest unikanie zbytniego obciążania operowanej nogi.
Warto zatem dbać o odpowiednią dietę i zrzucenie nadmiernych kilogramów. Niezbędna jest także rezygnacja z ćwiczeń fizycznych i uprawiania sportów, które mogą obciążać kolana, takich jak piłka nożna, koszykówka, narty czy snowboard. Przy stosowaniu odpowiednich wytycznych oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta endoproteza kolana może służyć przez ok. 15 lat, a czasem nawet dłużej.
Życie po operacji – jak spać po endoprotezie kolana?
Po przeprowadzeniu zabiegu wszczepienia endoprotezy w staw kolanowy istotnym elementem rekonwalescencji pacjenta jest rehabilitacja obejmująca odbudowanie siły mięśni i treningi prawidłowego chodu. O ile ćwiczenia są nadzorowane i wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, o tyle jednak problematyczna staje się kwestia zadbania o operowaną nogę podczas snu, gdy kontrola nad ciałem jest trudniejsza. Wiele osób zastanawia się, czy spanie na boku po endoprotezie kolana jest bezpieczne – jeśli śpimy na zdrowym boku, to najbardziej tak. Jako najbezpieczniejszą pozycję do snu po wymianie stawu kolanowego wskazuje się spanie na plecach.
Jak długo chodzi się o kulach po endoprotezie kolana?
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce kolana obejmuje nie tylko ćwiczenia mające na celu przywrócenie ruchomości stawu, ale także naukę chodzenia o kulach. Pomoce ortopedyczne w postaci kul łokciowych pomagają odciążyć operowane stawy podczas chodu. O tym, jak długo pacjent będzie chodzić o kulach po endoprotezie kolana, decyduje lekarz prowadzący. Przeważnie okres ten wynosi 4-6 tygodni. Zdarza się, że pacjenci samodzielnie odstawiają kule ortopedyczne już wcześniej, kiedy czują się lepiej, jednak w tym wypadku wskazana jest ścisła współpraca z lekarzem i stosowanie się do jego wytycznych.
Czy po endoprotezie kolana można klękać?
Po przebytej operacji wszczepienia endoprotezy kolana wiele osób ma obawy co do codziennego funkcjonowania z implantem w kończynie czy występujących dolegliwości bólowych. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają dyskomfort podczas wykonywania takich czynności jak kucanie lub klękanie. Czy można zatem klękać z endoprotezą kolana? Jak się okazuje, nie zawsze jest to zalecane – tym bardziej, gdy występują trudności z klękaniem. Samo zginanie kolan w klękaniu może obciążać operowaną kończynę i tym samym mieć wpływ na żywotność endoprotezy. Warto zatem skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Sam obrzęk i ból kolana po zabiegu może utrzymywać się przez cały okres trwania rehabilitacji, czyli nawet 4-6 miesięcy.
Konsultacja z ortopedą
Bibliografia:
OrthoInfo – “Total Knee Replacement” – Jared R. H. Foran, MD, FAAOS – 2020
Physiopedia – “Total Knee Arthroplasty” – Lynn Wright
OrthoInfo – “Knee Replacement Implants” – Jared R.H. Foran, MD Paul W. Manner, MD – 2021
Górecki A. Uszkodzenia stawu kolanowego. PZWL Warszawa 2002.
Paprocka-Borowicz M., Zawadzki M.: Fizjoterapia w chorobach układu ruchu, Górnickie Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.