Łokieć tenisisty to poważna dolegliwość, zwana również entezopatią mięśni prostowników nadgarstka. Ile ma wspólnego z grą w tenisa i czym tak naprawdę jest? Jakie są objawy charakterystyczne dla łokcia tenisisty? Sprawdź!
Łokieć tenisisty – objawy, które mogą niepokoić
Łokieć tenisisty to boczne zapalenie nadkłykcia, czy dolegliwość spowodowana przeciążeniem tej części ciała. Głównym objawem tego stanu jest ból występujący po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Ból ten może promieniować aż do przedramienia i nadgarstka. Często sprawia trudności w wykonywaniu czynności życia codziennego. Mowa tu o podnoszeniu kubka czy nawet otwieraniu drzwi. Tkanki w tym miejscu są tkliwe i co się również z tym wiąże – bardziej podatne na kolejne urazy.
Ból po bocznej stronie łokcia oczywiście nie zawsze świadczy o łokciu tenisisty. Może mieć różne pochodzenie, dlatego tak ważne jest konsultowanie tego typu problemów ze specjalistą.
Łokieć tenisisty – przyczyny dolegliwości bólowych
Łokieć tenisisty jest spowodowany obciążeniem tej części ciała. Do takiego stanu prowadzi wykonywanie powtarzających się ruchów, które angażują przedramię oraz łokieć. Można do nich zaliczyć podnoszenie ciężarów, pisanie na maszynie czy grę w tenisa (stąd też nazwa).
Podczas tego typu przeciążeń organizm uruchamia procesy samonaprawy. W miejscu tym powstaje tkanka łączna, jednak nie jest ona tak wytrzymała jak zdrowa. Kontynuowanie wysiłku pogarsza sytuację, prowadząc do naderwań ścięgien czy tworzenia patologicznych naczyń krwionośnych.
Co ciekawe, przyczyną łokcia tenisisty może być również brak aktywności fizycznej. Zbyt mała ilość ruchu prowadzi do osłabienia siły mięśni, a nawet i do ich zaniku. Mięśnie, które nie są przyzwyczajone do wysiłku, nadrywają się.
Łokieć tenisisty – badania diagnostyczne mogące potwierdzić lub wyeliminować problem
W naszej klinice przeprowadzamy dokładne, specjalistyczne badania, które pozwalają zdiagnozować łokieć tenisisty. Podstawowe elementy diagnozy tej choroby to przede wszystkim:
- sprawdzanie siły chwytu w obydwu rękach,
- tkliwość palpacyjna okolicy nadkłykcia przyśrodkowego,
- stopień bolesności przy czynnym odwracaniu i nawracaniu przedramienia z oporem oraz prostowaniu nadgarstka.
Dzięki temu, że badania te dotyczą obydwu kończyn, zdiagnozowanie łokcia tenisisty nie jest wcale wymagające. Pomocny w tym procesie okazuje się być również test Thomsona, polegający na ustawieniu ręki w odpowiedniej pozycji oraz sprawdzeniu, czy występują dolegliwości bólowe. Podobne rezultaty zapewnia test Milla.
Potwierdzeniem tej patologii jest badanie USG lub rezonans magnetyczny. Choć specjalista może po wcześniejszych badaniach podejrzewać łokieć tenisisty, to wyłącznie powyższe testy są w stanie zagwarantować 100% pewności.
Łokieć tenisisty – poznaj sposoby na skuteczne leczenie tej bolesnej dolegliwości. W Sports Medic wiemy jak Ci pomóc!
Nasza klinika sportowa we Wrocławiu zapewnia kompleksowe i profesjonalne leczenie łokcia tenisisty. Proces ten niestety zazwyczaj trwa bardzo długo, choć jest to w dużej mierze uzależnione od zaawansowania problemu. Pacjenci często zgłaszają się do specjalisty po wielu miesiącach dolegliwości, co znacznie utrudnia leczenie.
W przypadku łokcia tenisisty najczęściej wykorzystuje się kilka metod leczenia. Podstawą jest leczenie farmakologiczne, pozwalające pozbyć się uciążliwego bólu. W tym celu specjaliści przepisują sterydy – leki przeciwzapalne, które szybko niwelują ból i umożliwiają niemalże natychmiastowy powrót do codziennych czynności. Sterydy jednak nie leczą problemu, a jedynie jego objawy. Najskuteczniejsze metody leczenia łokcia tenisisty to przede wszystkim:
- operacja – może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym, polega na wycięciu, przecięciu lub wydłużeniu fragmentu zdegenerowanej tkanki razem z okostną, podczas operacji usuwa się także zmiany zwyrodnieniowe i zwapnienia w okolicy nadkłykcia, a następnie wszystko jest zszywane,
- osocze bogatopłytkowe PRP – wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego do ścięgna pozwala pobudzić procesy regeneracji,
- kinesiotaping – to metoda fizjoterapeutyczna pozwalająca usunąć zastoiny limfatyczne i zmniejszyć stan zapalny.
Proces leczenia wspomagają także odpowiednie masaże.