Czym jest łokieć golfisty?
Łokieć golfisty to powszechnie stosowana nazwa schorzenia znanego w medycynie jako zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Schorzenie to może wystąpić niezależnie od wieku u osób wykonujących wielokrotnie powtarzalne lub też silne ruchy nadgarstka. Najczęściej diagnozuje się je w populacji młodych dorosłych.
Konsultacja z ortopedą
Jakie są przyczyny powstawania tej przypadłości?
Za główną przyczynę powodującą ten stan wymienia się wspomniane wyżej ruchy nadgarstka, szczególnie obecne u golfistów czy baseballistów. Jednak choroba ta nie dotyczy tylko sportowców. Na skutek regularnego nadwrężania nadgarstka dochodzi do mikrouszkodzeń w obrębie mięśnia nawrotnego obłego i/lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka, których przyczepy znajdują się właśnie w łokciu, po jego wewnętrznej stronie. Do sportów, w których występuje szczególne ryzyko wystąpienia łokcia golfisty należą także rzucanie oszczepem czy strzelanie z łuku. Choroba występuje szczególnie wówczas kiedy nie wykona się odpowiedniej rozgrzewki lub posiada się niewłaściwą technikę. Poza sportem schorzenie to może występować u malarzy, drwali, kucharzy, pracowników zieleni miejskiej czy też stolarzy, które to zawody niosą za sobą zwiększone obciążenie wspomnianych mięśni.
W rzadkich przypadkach do powstania łokcia golfisty mogą przyczynić się stany powodujące zwapnienie mięśni czy ścięgien, przebyte złamania, czy też choroby nowotworowe.
Jak objawia się łokieć golfisty?
Głównym symptomem tego schorzenia jest ból łokcia, szczególnie po jego stronie wewnętrznej, sztywność stawu łokciowego oraz jego tkliwość. Nasilenie bólu jest proporcjonalne do rozległości urazu i może on promieniować w stronę dłoni, nasila się przy obracaniu ręki do środka oraz przy zginaniu w stawie łokciowym.
Początkowo odczuwany jest tylko przy wykonywaniu konkretnych ruchów, natomiast w dalszym przebiegu choroby może być też odczuwany w spoczynku. Staw może być również obrzęknięty, zaczerwieniony oraz ucieplony, co świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Ponadto możemy odczuwać objawy ucisku na nerw łokciowy, do których zaliczyć można drętwienie ręki, zmniejszona ruchomość nadgarstka i łokcia (słabszy chwyt, trudność w pociągnięciu za klamkę itp.), czy też zaburzenia czucia w postaci chociażby mrowienia. W zależności od danego przypadku, objawy mogą pojawić się nagle lub też narastać z czasem oraz być zależne lub niezależne od wykonywanego ruchu.
Jak lekarz stawia rozpoznanie łokcia golfisty?
Diagnoza oparta jest na głębokim wywiadzie oraz dokładnie przeprowadzonym badaniu przedmiotowym zawierającym ocenę ruchomości w stawie, siły mięśniowej oraz czucia. Nierzadko konieczne jest przeprowadzenie badania USG lub RTG w celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości oraz uwidocznienia zmian takich jak zwapnienia. W szczególnie złożonych przypadkach można wykorzystać również rezonans magnetyczny.
Istotne jest możliwie szybkie rozpoznanie tej przypadłości oraz włączenie odpowiedniej terapii w celu zatrzymania progresji choroby i zminimalizowania uszkodzenia tkanek.
Jak leczy się łokieć golfisty?
Leczenie zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego jest zazwyczaj wieloczynnikowe. Podstawą w leczeniu jest odpoczynek oraz unikanie ruchów wywołujących ból, co pozwoli uszkodzonym mięśniom zregenerować się. Metodą, która może przynieść pewną ulgę, możliwą do wykonania w domu są zimne okłady, mające szczególne znaczenie jeśli występuje obrzęk oraz ucieplenie stawu.
W większości przypadków podstawą leczenia jest jednak rehabilitacja oraz fizjoterapia. Fizjoterapeuta poprzez zabiegi polegające na masażu, terapii prądem, ultradźwiękami lub też poprzez odpowiednie rozciąganie mięśni wspomaga regenerację i przyśpiesza, a czasami umożliwia powrót do funkcjonalności. Rehabilitacja łokcia golfisty polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń mających za zadanie wzmocnienie mięśni i ścięgien oraz ich rozciągnięcie. Ćwiczenia te nie tylko pomagają przywrócić siłę mięśniową, ale także zmniejszają szansę na ponowne wystąpienie choroby w przyszłości. Rehabilitacja w tym przypadku zajmuje kilka miesięcy. Istotne w powodzeniu tego rodzaju leczenia jest sumienne wykonywanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami oraz zgłaszanie fizjoterapeucie wszelkich trudności napotkanych w trakcie ich wykonywania.
Kiedy powyższe terapie nie dają wystarczających rezultatów, lub ból jest znacznie nasilony konieczne może stać się zastosowanie leków przeciwbólowych, które jednocześnie pomagają zwalczyć stan zapalny. Pomocne w terapii mogą być również różnego rodzaju ortezy pomagające w utrzymaniu kończyny w określonej pozycji, ułatwiając unikanie szkodliwych ruchów. Jeśli również te metody nie okażą się skuteczne dostępne są zastrzyki sterydowe lub osocza bogatopłytkowego w okolice zmienionych chorobowo ścięgien, co korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne.
Ostatecznością są naturalnie zabiegi chirurgiczne, wykorzystywane gdy przyczyny są mnogie, inne możliwości terapeutyczne zostały wyczerpane, lub nie przynoszą trwałych rezultatów. Usuwa się wówczas nieprawidłowe fragmenty mięśni i/lub ścięgien w celu przywrócenia prawidłowej funkcjonalności.
Niezależnie od metody leczenia ważne jest przykładanie większej wagi do ruchów które wykonujemy, szczególnie uprawiając sport, a także o wykonywaniu rozgrzewki przed aktywnością oraz unikaniu obciążeń narażonych stawów.
Konsultacja z ortopedą
Czym różni się łokieć golfisty od łokcia tenisisty?
Te choroby często są ze sobą mylone i chociaż dotyczą tego samego stawu oraz mają podobną nazwę, to łokieć tenisisty jest przypadłością nadkłykcia bocznego, w której dochodzi do uszkodzenia innych mięśni, a ból występuje po stronie zewnętrznej, przeciwnie do sytuacji w łokciu golfisty.