Ortopedia to szeroka dziedzina, która choć kojarzy się głównie z leczeniem kości, w rzeczywistości odpowiada również za zdrowie mięśni, stawów, a nawet więzadeł. Kiedy warto wybrać się do ortopedy? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? Podpowiadamy.
Czym zajmuje się ortopeda?
W naszej klinice ortopedycznej zajmujemy się diagnozą, profilaktyką oraz leczeniem chorób układu ruchu. Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, skupiająca się na mięśniach, kościach, stawach oraz więzadłach. Zapewniamy kompleksową pomoc zarówno w przypadku nabytych schorzeń oraz wad postawy, jak i w przypadku wad wrodzonych.
Nasi specjaliści posiadają doświadczenie w leczeniu m.in.:
- bólów kręgosłupa,
- wad nabytych, takich jak płaskostopie,
- wad wrodzonych, takich jak rozwojowa dysplazja stawów biodrowych,
- zmian przeciążeniowych, takich jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty czy zespół cieśni kanału nadgarstka,
- choroby Olliera,
- choroby Kienbocka,
- chorób zapalnych kości i stawów,
- kontuzje i uszkodzenia narządów ruchu
Kiedy warto wybrać się kliniki ortopedycznej we Wrocławiu?
Pacjenci często zgłaszają się do naszej kliniki dopiero wtedy, gdy schorzenie jest już na zaawansowanym poziomie, a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zachęcamy do tego, by na bieżąco konsultować wszelkie niepokojące dolegliwości. Objawy skłaniające do wizyty u specjalisty to przede wszystkim:
- przykurcze,
- sztywność palców,
- drętwienie i mrowienie palców lub całych kończyn,
- obrzęki stawów,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zgrubienia ścięgien,
- zniekształcenia kości,
- odchylenia palców stopy,
- uciążliwy dyskomfort podczas chodzenia,
- problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni,
- długotrwałe bóle mięśni, kości, stawów, kończyn, kręgosłupa,
- wygięcie kręgosłupa na bok w części piersiowej,
- trzaski w stawach,
- ograniczenia zakresu ruchu kończyn lub stawów, zwłaszcza podczas zginania i prostowania,
- uszkodzenia mechaniczne w obrębie dowolnego stawu w skutek kontuzji
Metody leczenia ortopedycznego
Nasza klinika ortopedyczna we Wrocławiu wykorzystuje różne metody leczenia, do których można zaliczyć:
- leczenie farmakologiczne – stanowi istotną część leczenia dolegliwości bólowych, pozwala uśmierzyć ból i umożliwia normalne funkcjonowanie, często idzie w parze z leczeniem zachowawczym lub/i fizjoterapią,
- leczenie operacyjne – są to zarówno zabiegi inwazyjne jak i małoinwazyjne, można tu wymienić m.in. stabilizację złamań, przeszczepy, a także rekonstrukcję więzadeł, operacje przeprowadzane są wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność,
- leczenie zachowawcze – są to różne formy unieruchamiania oraz stabilizacji,
- fizjoterapia – ćwiczenia należy dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta, można wykorzystać również magnetoterapię, krioterapię, elektroterapię, ultradźwięki, laseroterapię oraz prądy.
Metodę leczenia zawsze dopasowujemy do stanu zdrowia pacjenta, zaawansowania choroby i jego potrzeb. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, oferując jej profesjonalne wsparcie.
Jak wygląda wizyta w naszej klinice?
Wizyta w naszej klinice zawsze rozpoczyna się od dokładnego, starannego wywiadu lekarskiego. Specjalista zbiera informacje dot. ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta, jego wieku, schorzeń oraz niepokojących dolegliwości. Zadaje pytania pomagające w diagnozie oraz przeprowadza badania ortopedyczne, wśród których można wymienić m.in.:
- konsultację ortopedyczną
- zabiegi i operacje
- leczenie narządów ruchu
- rehabilitację
- odnowę biologiczną
- treningi funkcjonalne
W większości przypadków niezbędne jest również wykonanie badania płynów i krwi. Specjalista zapoznaje się z dokumentacją medyczną, zebranymi informacjami oraz wynikami przeprowadzonych badań. Mowa tu również o badaniu przedmiotowym oraz palpacyjnym – pozwalają one sprawdzić ruchomość stawów czy kondycję kręgosłupa.
Specjalista dokonuje diagnozy oraz jeśli jest to możliwe, podejmuje decyzję o wdrożeniu najlepszego możliwego leczenia, jego rodzaju i intensywności. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przepisuje również odpowiednie środki przeciwbólowe. Specjalista zaleca zapisanie się na kolejną wizytę, która pozwoli przeanalizować efekty dotychczasowego leczenia. Ponownie przeprowadza wywiad z pacjentem oraz stosowne badania, dzięki czemu jest w stanie zapewnić satysfakcjonujące efekty wizyt i leczenia.