Jak wygląda ropny katar?
W przeciwieństwie do kataru o etiologii wirusowej, który charakteryzuje się wodno-śluzową, często przezroczystą wydzieliną, ropny katar ma kolor zielonkawy, żółty lub bardzo żółty, a niekiedy nawet szarawy. Wydzielina bakteryjna jest gęsta i lepka przez co trudno usunąć ją z zatok, a kiedy spływa tylną ścianą gardła prowokuje ataki mokrego kaszlu. Charakterystyczną cechą tego rodzaju kataru jest jego nieprzyjemny, mdły zapach. Wynika on z obecności bakterii w wydzielinie nosowej i zachodzących w niej procesów.
Katar ropny prowadzi do znacznego obrzęku błony śluzowej nosa, co sprawia, że nos jest zatkany i trudniej oddychać przez niego swobodnie. Zablokowanie przewodów nosowych dodatkowo osłabia funkcje receptorów odpowiedzialnych za węch i smak, powodując tymczasowe osłabienie tych zmysłów. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może także drażnić błonę śluzową, wpływając na barwę głosu chorego, który staje się matowy, nosowy i przytłumiony.
Konsultacja z laryngologiem
Co oznacza żółty katar?
Za znaczną większość infekcji górnych dróg oddechowych (około 80%) odpowiadają wirusy. Do najczęściej odpowiedzialnych za wywołanie przeziębienia i nieżyt błony śluzowej nosa należą: rhinowirusy, adenowirusy oraz koronawirusy, atakujące również krtań, tchawicę i oskrzela. Dlaczego zatem wydzielina z nosa przyjmuje postać żółtego kataru z ropą? Przyczyną często okazuje się być tzw. wtórne zakażenie bakteryjne, czyli infekcja bakteryjna powstała na skutek wcześniejszej infekcji wirusowej. Wirusy, które poprzez wywołanie stanu zapalnego uszkodziły delikatne struktury nabłonka i śluzówek dróg oddechowych, utworzyły tym samym środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Takie wtórne zakażenie bakteryjne pogarsza przebieg infekcji i wydłuża czas jej trwania, a także wymaga wprowadzenia leczenia antybiotykowego, aby zapobiec powikłaniom.
Objawy towarzyszące katarowi ropnemu
Katar ropny rzadko jest jedyną dolegliwością występującą podczas przeziębienia. Inne objawy towarzyszące infekcji bakteryjnej lub wirusowej to:
- Ból głowy – szczególnie w okolicach czoła i zatok przynosowych, nasilający się przy pochylaniu głowy.
- Ból zatok – uczucie ucisku lub bólu wokół oczu, nosa, policzków lub czoła.
- Gorączka – może pojawić się podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza jeśli infekcja ma charakter bakteryjny.
- Uczucie zmęczenia i osłabienia – ogólne pogorszenie samopoczucia.
- Zaburzenia węchu i smaku – z powodu zatkanego nosa i zapalenia błony śluzowej.
- Kaszel – zazwyczaj spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co może powodować podrażnienie.
- Ból gardła – spowodowany podrażnieniem błony śluzowej przez wydzielinę z nosa.
- Obrzęk błony śluzowej nosa – utrudnia oddychanie przez nos, powodując uczucie zatkanego nosa.
Katar ropny – leczenie
Diagnostyka infekcji górnych dróg oddechowych opiera się przede wszystkim na wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza oraz ewentualnym przeprowadzeniu badań klinicznych. Kluczowym w rozpoznaniu choroby jest zróżnicowanie infekcji i poprawne określenie jej etiologii – wirusowej lub bakteryjnej. W zależności od wyniku, lekarz zadecyduje o leczeniu zachowawczym lub wprowadzeniu antybiotyków.
Przydatnym narzędziem w diagnozowaniu ostrego zapalenia gardła oraz różnicowaniu między zapaleniem o etiologii wirusowej a bakteryjnej jest punktowa skala oceny ryzyka zakażenia Streptococcus pyogenes opracowana przez Centora i McIsaaca. Z kolei złotym standardem diagnozowania bakteryjnych infekcji gardła lub migdałków jest posiew wymazu z gardła w kierunku bakterii Str. pyogenes. Bakteria ta jest w pełni podatna na działanie najstarszego antybiotyku – penicyliny.
Domowe sposoby na ropny katar
Z racji, że katar ropny towarzyszy przeziębieniom, fundamentalnym warunkiem odzyskania zdrowia jest odpoczynek i dbanie o jakościowy sen. Oprócz stosowania leków w postaci kropel czy aerozoli do nosa, pomocne będą również:
- Inhalacje z parą wodną i olejkami eterycznymi – Inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego pomogą w rozrzedzeniu gęstej wydzieliny i zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do miski z gorącą wodą, a następnie wdychać parę przez 10–15 minut, najlepiej przykrywając głowę ręcznikiem.
- Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej – Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej usuwa nadmiar wydzieliny, bakterie oraz alergeny. Można użyć specjalnego irygatora lub strzykawki.