Według najnowszych doniesień pandemia COVID-19 po ponad 2 latach, przechodzi w stan endemii. Społeczeństwo, dzięki szczepieniom i przebytej chorobie, nabiera odporności zbiorowej. Mimo wszystko, skutki zdrowotne koronawirusa są odczuwalne jeszcze długo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Nawet po zniesieniu obostrzeń nie należy lekceważyć wirusa SARS-CoV-2. Jakie powikłania po covidzie mogą się pojawić? Jakie badania zrobić po przebytej chorobie? Oto najważniejsze z nich!
Najczęstsze powikłania po COVID-19
Skutki choroby odczuwają praktycznie wszyscy ozdrowieńcy – dzieci, osoby dorosłe oraz seniorzy. Istnieją pewne grupy ryzyka, które są szczególnie narażone na występowanie powikłań. Są to:
- osoby powyżej 60 r.ż.
- osoby niezaszczepione
- osoby chore na cukrzycę
- osoby z nadciśnieniem
- osoby ze wszelkimi chorobami przewlekłymi, które wymagają stałej kontroli i opieki lekarskiej
- osoby z problemami onkologicznymi
- osoby uzależnione od alkoholu, tytoniu oraz substancji odurzających
Największe skutki zakażenia koronawirusem są odczuwalne długofalowo. Okazuje się, że po przebytej chorobie COVID-19, organizm potrzebuje czasu na pełną regenerację i powrót do formy. Jest to spowodowane występowaniem powikłań, do których najczęściej należą:
- długotrwałe zmęczenie podobne do CFS (zespół chronicznego zmęczenia)
- problemy sercowo-naczyniowe (duszności, arytmia)
- zaburzenia neurologiczne (zmiana węchu i smaku, nietypowe odczucia skórne, majaczenie)
- powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych
- spadek kondycji fizycznej i osłabienie siły mięśniowej
- problemy z koncentracją, pamięcią oraz komunikacją z otoczeniem
Kiedy i jakie badania po covidzie należy wykonać?
Pierwsza konsultacja z lekarzem internistą powinna się odbyć po przebytej chorobie, czyli w momencie osiągnięcia negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Na wizycie lekarz oceni aktualny stan zdrowia pacjenta, przebieg choroby i zleci badania kontrolne, także pod kątem przebytych wcześniej oraz obecnych chorób przewlekłych.
Każda kolejna wizyta powinna być umawiana na bieżąco w sytuacji, kiedy pacjent zauważy odbiegające od normy zmiany w samopoczuciu. Do takich sygnałów najprawdopodobniej będą należeć powikłania opisane wyżej.
Na wizytę u jakiego lekarza powinien zdecydować się każdy w celu wykluczenia nieprawidłowości? Szczególnie rekomendujemy konsultację u kardiologa.
Badania, na które szczególnie warto się zdecydować po przebytej chorobie COVID-19 to:
- USG + EKG + Echo serca
- USG Doppler żył/tętnic w przypadku osób z miażdżycą oraz wysokim ryzykiem występowania zakrzepicy
- Próba wysiłkowa z konsultacją
- Holter ciśnieniowy
Opieka medyczna po covidzie w Sports Medic Wrocław
W centrum medycznym Sports Medic Wrocław znajdziesz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę najlepszych specjalistów w stolicy Dolnego Śląska. W trosce o zdrowie każdego pacjenta, do leczenia podchodzimy kompleksowo, wykorzystując najnowocześniejsze technologie. Zaufaj naszemu doświadczeniu.