Hiperlordoza jest jedną z często diagnozowanych wad kręgosłupa. Jakie są jej przyczyny? Jak można ją rozpoznać? Jakie leczenie stosowane jest najczęściej?
Czym jest hiperlordoza?
Hiperlordoza to wada postawy, w którym dolna część pleców jest nadmiernie skrzywiona do wewnątrz, co prowadzi do widocznego łuku kręgosłupa. Również dolegliwość ta jest określana jako lordoza lędźwiowa, pogłębiona albo plecy wklęsłe.
Hiperlordoza jest powszechnie występującą wadą postawy, która jest diagnozowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Hiperlordoza – objawy
Dolegliwość ta może być rozpoznana po zmianie postawy. Charakteryzują ją przede wszystkim:
- Nadmiernie wypukłe pośladki,
- Wystający brzuch,
- Nadmierne pochylenie miednicy do przodu,
- Przykurczonej mięśnie prostownika grzbietu znajdujące się w odcinku lędźwiowym.
Hiperlordoza może dodatkowo powodować różne objawy u osób, u których doszło do jej powstania. Są to głównie ból pleców, skurcze mięśni, sztywność i trudności w staniu lub chodzeniu przez długi czas.
Niekiedy na skutek tej wady dochodzi także do nadmiernego ucisku nerwów rdzeniowych, co może powodować drętwienie, mrowienie lub osłabienie nóg.
Jakie są przyczyny hiperlordozy?
Hiperlordoza to stan, do którego może prowadzić wiele czynników. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
Czynniki genetyczne
Do pojawienia się problemów ze skrzywieniami kręgosłupa mogą prowadzić czynniki genetyczne. Niektóre osoby mają większe ryzyko zachorowania na takie dolegliwości niż inne.
Nieprawidłowa postawa
Nieodpowiednia postawa, taka jak garbienie się lub pochylanie do przodu podczas siedzenia, może nadmiernie obciążać mięśnie i więzadła zlokalizowane w dolnej części pleców. Na skutek takiej postawy może dochodzić do pojawienia się skrzywień kręgosłupa.

Problemy z napięciem mięśniowym
Znaczne osłabienie lub napięcie niektórych mięśni, takich jak zginacze bioder, ścięgna podkolanowe lub mięśnie brzucha, może powodować pojawienie się problemów z wadami postawy, w tym krzywizny dolnej części pleców i hiperlordozy.
Ciąża
W trakcie ciąży powiększająca się macica, w której znajduje się rosnący płód, może przesunąć środek ciężkości ciała do przodu. Powoduje to zwiększenie krzywizny dolnej części pleców.
Otyłość
Kolejną przyczyną prowadzącą do pojawienia się hiperlordozy jest otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej może w takim przypadku powodować dodatkowy nacisk na dolną część pleców, prowadząc do skrzywień kręgosłupa.
Wybrane schorzenia
Niektóre schorzenia, takie jak kręgozmyk, zwężenie kręgosłupa lub osteoporoza, mogą również prowadzić do wad postawy oraz do powstania hiperlordozy.
Hiperlordoza – metody leczenia
Leczenie hiperlordozy zależy od przyczyny tego stanu, dlatego też dobierane jest ono indywidualnie w zależności od konkretnego pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się poniższe metody leczenia:
Ćwiczenia korekcyjne
Do powstania takiej wady postawy często dochodzi u dzieci, dlatego też rekomendowane jest wtedy uczestniczenie przez nie w ćwiczeniach korekcyjnych. Takie ćwiczenia pomagają w poprawie postawy oraz wyrabiają w dziecku nawyki przyjmowania poprawnej dla niego postawy.
Fizjoterapia
Fizjoterapeuta przygotuje dla swojego pacjenta program ćwiczeń wzmacniających mięśnie dolnej części pleców, bioder i brzucha. Regularne ćwiczenia prowadzone również z innymi metodami fizjoterapii mogą poprawić postawę i zmniejszyć hiperlordozę.
Rozciąganie pleców
Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc złagodzić sztywność i napięcie mięśni i więzadeł dolnej części pleców, co zmniejsza dolegliwości.
Redukcja nadmiernej wagi
Utrata zbędnych kilogramów może zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów leczenia.
Ortezy
W niektórych przypadkach może być zalecane noszenie ortezy pleców, ponieważ pozwala ona uzyskać odpowiednie wsparcie dla pleców i poprawić postawę.
Zabiegi chirurgiczne
W rzadkich przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna, aby skorygować ciężką hiperlordozę lub wyleczyć dolegliwość, która powoduje ten stan, na przykład może być to zwężenie kanału kręgowego.