Zgarbiona postawa – przyczyny
Garbienie się, inaczej „zaokrąglone plecy”, to nic innego jak wada postawy, która objawia się wygięciem kręgosłupa w okolicach klatki piersiowej i grzbietu. W medycynie taki stan nazywa się pogłębioną kifozą piersiową – prowadzi ona do pochylenia sylwetki do przodu, wysuniętej głowy i barków, odstających łopatek i spłaszczonego torsu. Niewłaściwa postawa może prowadzić do powstania nieestetycznego garba i poważnych dolegliwości bólowych.
Współcześnie za główny powód zgarbionych pleców uznaje się siedzący tryb życia!
Długotrwała praca przed komputerem czy wielogodzinna jazda samochodem sprzyjają wadom postawy – przyjmujemy wtedy niewłaściwą pozycję, klatka piersiowa się przykurcza, a mięśnie grzbietu ulegają osłabieniu. W konsekwencji nasze plecy stają się zaokrąglone, kręgosłup jest obciążony i nie pracuje w sposób prawidłowy.
Do innych powodów garbienia się zaliczymy:
- Stres – wskazuje się, że zgarbiona postawa jest często objawem psychosomatycznym na stresujące sytuacje lub traumy. Garbiąc się, przyjmujemy pozycję obronną, w której czujemy się bezpieczniej. Długotrwałe odczuwanie stresu może niestety pogłębiać wady postawy.
- Nadwaga – wpływa negatywnie na kondycję kręgosłupa. Zbyt duże obciążenie osłabia nasze mięśnie i sprawia, że trudniej utrzymać prostą postawę.
- Brak aktywności fizycznej – w walce ze zgarbionymi plecami bardzo ważny jest sport. Dobrze rozwinięte mięśnie pleców i brzucha wspierają nasz kręgosłup i zapobiegają garbieniu się.
- Problemy wewnętrzne – niekiedy problemy układu pokarmowego, takie jak refluks, nadwrażliwość jelitowa czy zgaga, sprawiają, że trudniej nam zachować prawidłową postawę.
- Wady postawy i ból pleców – zdiagnozowane i nieleczone mogą stwarzać predyspozycje do garbienia się. Uporczywy ból pleców również pogłębia ten stan.
Jakie skutki i dolegliwości powoduje garbienie się?
Zgarbiona postawa ogranicza naszą mobilność, powoduje dyskomfort i różne dolegliwości bólowe. Do najpopularniejszych zaliczymy:
- ból w okolicach pleców, klatki, szyi i karku;
- dyskomfort i napięcie mięśni;
- migrena i ból głowy;
- problemy z oddychaniem i niewłaściwe dotlenienie organizmu;
- przewlekłe uczucie zmęczenia;
- problemy z układem pokarmowym;
- pogorszenie nastroju.
Jeżeli odczuwasz pogłębione dolegliwości, które wypływają na Twoje codzienne funkcjonowanie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!
Zgarbiona postawa to również źródło kompleksów i złego samopoczucia. Osoby takie postrzegane są jako wycofane i nieśmiałe. Garbate plecy to nieestetyczny defekt, który wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości.
Co zrobić, żeby się nie garbić?
Najprostszym sposobem jest wyrobienie sobie świadomości własnego ciała i utrzymywanie prostych pleców. Pomocne w tym zadaniu będzie wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu, które wspomogą pracę i stabilizację kręgosłupa. Wykonuj ćwiczenia oddechowe, które angażują klatkę piersiową, aby rozluźnić napięte ciało.
Zadbaj o prawidłową higienę pracy i odpoczynku! Skorzystaj z poniższych wskazówek:
- Gdy pracujesz fizycznie, staraj się zadbać o prawidłową postawę. Stosuj uprzęże do noszenia dużych przedmiotów. Podnoś ciężkie rzeczy we właściwy sposób, aby nie obciążać pleców i kręgosłupa.
- Popraw ergonomię pracy – kup specjalne krzesło, które pomoże Ci utrzymać proste plecy. Dostosuj wysokość biurka i ustaw monitor na linii wzroku. Skorzystaj ze specjalnych podpórek lędźwiowych redukujących napięcie mięśni i podnóżków pomagających utrzymać prawidłową postawę.
- Rób przerwy w pracy. Wstań od biurka, ściągnij łopatki i wyprostuj plecy. Unikaj długotrwałego wpatrywania się w ekran telefonu.
- Zainwestuj w odpowiedni materac i poduszkę ortopedyczną, aby spać w zdrowy sposób.
Postaw na aktywność fizyczną i sport! W walce o zdrowy kręgosłup i proste plecy pomoże ci pływanie, aqua aerobik, nordic walking czy jazda na rowerze.
Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na lekcje jogi lub uprawianie jej w domu. Joga pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy i zmniejsza dolegliwości związane ze zgarbioną sylwetką.
Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na postawę swoich dzieci. Warto od najmłodszych lat budować pozytywne nawyki, które zapobiegną garbieniu się. Świetnie sprawdzi się tutaj aktywność fizyczna (np. pływanie), poprawne noszenie tornistra oraz przystosowanie miejsca do nauki i zabawy tak, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa. Zgarbiona sylwetka może być skorygowana podczas gimnastyki korekcyjnej.
Konsultacja z fizjoterapeutą
Jak wyprostować zgarbione plecy – ćwiczenia
W pracy nad poprawną postawą ważna jest regularność. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które wykonasz w domu. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a jedynie chęci i zaangażowania. Ćwicz regularnie i przestań się garbić!
Pies z głową w dół
Idealne ćwiczenie, które rozciągnie Twój kręgosłup, poprawi postawę i wzmocni mięśnie pleców i ramion. Rozstaw dłonie na szerokość ramion, a stopy na szerokość bioder. Napnij brzuch i wyciągnij biodra do góry, wydłużając plecy. Nie staraj się na siłę wyprostować nóg – ważne jest utrzymanie prostego kręgosłupa.
Deska
Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie brzucha, co pozwoli Ci na bardziej stabilną postawę. Ustaw się w pozycji do klasycznej pompki, ale oprzyj swój ciężar na przedramionach. Napnij brzuch i wytrzymaj w tej pozycji 15 sekund. Wraz z postępami wydłużaj czas, aż dojdziesz do 1 minuty.
Superman
To ćwiczenie skutecznie wzmocni mięśnie pleców. Połóż się na brzuchu i unieś jednocześnie ręce i nogi do góry. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej.
Aby uniknąć garbienia się, należy postawić na aktywność fizyczną i zmianę codziennych nawyków. Świadomość własnego ciała jest istotna dla utrzymania prawidłowej postawy. Zgarbione plecy można wyprostować, stosując ćwiczenia korekcyjne. Pamiętaj, że zdrowy i prosty kręgosłup jest gwarantem sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia!