Czym zajmuje się fizjoterapia?
Coraz więcej osób zmaga się z problemami ze stronu narządu ruchu i innych układów. Choroby, urazy, działania wynikające z braku świadomości jak utrzymywać zdrowie i przeciwdziałać chorobom mogą prowadzić do niepełnosprawności i znacząco zmniejszać komfort życia i codziennego funkcjonowania. Zachowanie zdrowia wymaga holistycznego podejścia, procesu w który zaangażowany jest specjalista i pacjent.
Fizjoterapia to dział medycyny. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie sprawności i funkcjonowania w życiu codziennym osób po urazach, dotkniętych chorobą, czy chcących zachować zdrowie. Celem działania jest rozluźnienie tkanek, poprawa zakresu ruchomości, co wpływa na poprawę funkcji lokomocji i lepsze samopoczucie pacjenta.
Fizjoterapeuta nie jest lekarzem, ale dzięki skończonym studiom z zakresu fizjoterapii ma prawo diagnozować i prowadzić samodzielnie leczenie z wykorzystaniem wiedzy i metod z zakresu fizjoterapii. Celem fizjoterapii jest skrócenie czasu powrotu do pełnej sprawności życiowej po urazach czy zabiegach chirurgicznych, a także w chorobach, w których można wesprzeć proces leczenia właśnie fizjoterapią.
W skład działań fizjoterapeutycznych wchodzą:
- diagnostyka problemu pacjenta;
- edukację i porady na temat zachowań, nawyków które mogą wpływać na codzienne życie, postawę, ergonomię pracy, podnoszenie, poruszanie się, aby zapobiec urazom i chorobom układu ruchu;
- porady dotyczące aktywności fizycznej, dobór odpowiednich ćwiczeń – ćwiczenia mogą być zalecane w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i mobilności oraz wzmocnienia określonych części ciała;
- terapia manualna – tutaj wykorzystuje się techniki ucisku, masażu, aby pomóc złagodzić ból i sztywność mięśni, więzadeł, powięzi, stawów, suche igłowanie, inne;
- fizykoterapia zabiegi takie jak, np.: elektroterapia, TENS, laseroterapia, balneoterapia, hydroterapia, termoterapia, kinezyterapia (leczenie ruchem), masaż leczniczy, terapia manualna.
- ćwiczenia i ruch, zarówno swobodny, jak i wykorzystujący wiele specjalistycznych urządzeń.
Z czym do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuci zajmują się diagnostyką i leczeniem nieinwazyjnym schorzeń i problemów występujących w obrębie układu ruchu, usprawnianiem narządów ruchu, pomocy w powrocie do zdrowia po urazach stawów i mięśni.
Do fizjoterapeuty należy udać się w przypadku:
- bólu pleców, bólu karku, ból barku, urazów sportowych, bólu mięśni, bólów głowy, wad postawy, rwy kulszowej, blokady ruchomości stawów, bólów napięciowych, stanów przeciążeniowych,
- problemów wpływających na układ nerwowy, takich jak: problemy ruchowe wynikające z udaru, stwardnienienia rozsianego (SM) lub choroby Parkinsona;
- powrotu do sprawności po zawale serca;
- problemami z układem oddechowym, takim jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.
- po urazach i operacjach chirurgicznych
- skierowania od lekarza ortopedy
- chęci utrzymania zdrowia – konsultacja profilaktyczna podczas, której specjalista oceni prawidłowe wzorce i postawy, ruchowe, oddechowe.
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta zwraca uwagę na wiele ważnych kwestii: stan zdrowia, przebyte urazy i operacje, postawę ciała, dolegliwości bólowe, obciążenia, wzorce oddechowe. Wykonuje również badania manualne, podczas których, ocenia m.in. napięcie poszczególnych fragmentów tkanek, mięśni, zakres ruchu.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się zazwyczaj od wywiadu, czyli rozmowy na temat dolegliwości bólowych, problemów z ruchem i historii choroby. Specjalista zadaje pytania na temat tego od kiedy odczuwamy ból, gdzie jest umiejscowiony, jak silne są objawy i jak wyglądało leczenie. Rozmowa dotyczy również nawyków ruchu, ergonomii pracy i innych istotnych w danym przypadku tematów.
Potem następuje badanie, fizjoterapeuta sprawdza zakres ruchu, bolesność miejsc, napięcia. Fizjoterapeuta manualnie bada narząd ruchu oraz wykonuje specjalne testy w różnych pozycjach ciała, umożliwiające ustalenie nieprawidłowości napięcia mięśniowo-powięziowego, postawy ciała lub ruchomości stawów. Szczegółowa diagnostyka pozwala określić przyczynę dolegliwości i rozpocząć najskuteczniejszą metodę terapii. Specjalista zapozna się również z dokumentację medyczną (RTG, USG, wyniku rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wypisów ze szpitali itd.). Jeśli pacjent nie ma takich badań, a wydają się one potrzebne, poprosi o wykonanie badań.
Po zaznajomieniu się z wynikami badań, przeprowadzeniu badania funkcjonalnego i wywiadzie, fizjoterapeuta przejdzie do ustalenia programu leczenia. Omówi formy terapii najbardziej adekwatne do danego schorzenia i dolegliwości danego pacjenta.
Korzyści z fizjoterapii
Ból ciała, bez względu, gdzie się umiejscowi przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Przewlekły ból może prowadzić do depresji, zaburzeń nastroju i innych zaburzeń zdrowia psychicznego. Świadomość własnego ciała, jego ograniczeń i możliwości daje poczucie komfortu, a także daje szansę na utrzymanie go w zdrowiu i wsparciu procesu leczenia.
Fizjoterapeuta pomoże w zwiększeniu świadomości ciała. Znajdzie przyczynę dolegliwości bólowych, pomoże ją złagodzić. Podczas fizjoterapii często następuje wzmacnianie mięśni posturalnych, poprawa sylwetki, poprawa ruchomości i mobilności ciała, relaksacja mięśni. Podczas fizjoterapii można zrozumieć swoje złe nawyki chodzenia, siedzenia, pracy przy komputerze. Edukacja odpowiednio dobrania terapia, ćwiczenia mają na celu wzmocnienie ciała i poprawę komfortu życia.
Jeśli masz problem z narządem ruchu, bólami, które zaburzają normalne funkcjonowanie umów się na wizytę do fizjoterapeuty.