Odwodnienie czy dehydratacja krążka międzykręgowego jest dolegliwością dotykająca pleców, które polega na nieprawidłowym nawodnieniu dysków kręgosłupa. Na czym dokładnie polega ta choroba i jak można ją leczyć?
Czym jest dehydratacja krążka międzykręgowego?
Odwodnienie, inaczej dehydratacja krążka międzykręgowego jest schorzeniem, w przebiegu którego krążki znajdujące się między kręgami w kręgosłupie tracą naturalne nawodnienie i stają się suche i łamliwe.
Krążki międzykręgowe zbudowane są z substancji o konsystencji żelowej, która otoczona jest włóknistym pierścieniem zewnętrznym. Zadaniem tych struktur jest amortyzowanie kości kręgosłupa.
Jakie są przyczyny dehydratacji krążka międzykręgowego?
Wraz z wiekiem zawartość wody w krążkach międzykręgowych maleje, powodując utratę ich elastyczności. Może to prowadzić do różnych problemów, w tym bólu pleców, sztywności i zmniejszonej mobilności.
Czynniki, które mogą przyczynić się do odwodnienia krążka międzykręgowego, to przede wszystkim:
• postępujący wiek
• styl życia, w szczególności palenie tytoniu i nieodpowiednia dieta
• gwałtowne odchudzanie się
• urazy, między innymi wypadki komunikacyjne, upadki
• podnoszenie ciężkich przedmiotów
Odwodnienie krążka międzykręgowego dodatkowo może być związane z przepukliną oraz zwyrodnieniem dysku krążka międzykręgowego, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, zwężeniem kanału kręgowego i innymi schorzeniami kręgosłupa.
Dehydratacja krążka międzykręgowego – objawy
Odwodnienie krążka międzykręgowego w początkowych fazach może nie wywoływać zauważalnych objawów lub mogą być one wiązane ze zwykłym bólem kręgosłupa. Z czasem objawy te mogą nasilać się i powodować problemy z codziennym funkcjonowaniem.
Do najczęstszych objawów odwodnienia krążków międzykręgowych zaliczane są:
Ból pleców
Dolegliwości bólowe pojawiające się głównie w dole pleców, ale również mogą być one odczuwane w odcinku szyjnym i piersiowym. Najczęściej odczuwalny ból jest tępy, ostry lub pulsujący. Również może być on epizodyczny lub stały, może się nasilać podczas aktywności lub po długim siedzeniu lub staniu.
Bóle innych części ciała
Warto wskazać, że dehydratacja krążka międzykręgowego może prowadzić również do pojawienia się bólów rozprzestrzeniających się na inne części ciała, na przykład kończyny górne i dolne.
Sztywność pleców
U osób z tą dolegliwością bardzo często dochodzi do nadmiernej sztywności pleców lub szyi. Może ona prowadzić do problemów ze zginaniem pleców oraz schylaniem się.
Obniżona elastyczność pleców
Dochodzi do pogorszenia elastyczności pleców, co może utrudniać prowadzenie codziennych czynności.
Drętwienie lub mrowienie pleców
W niektórych sytuacjach dehydratacja krążka międzykręgowego może prowadzić do ucisku tkanek nerwowych, co może powodować drętwienia lub mrowienia odczuwanego w plecach, w nogach lub w ramionach.
Słabsza siła
Na skutek tej dolegliwości może dochodzić również do obniżenia siły, głównie nóg lub ramion.
W przypadku pojawienia się tych objawów, rekomenduje się wizytę u lekarza ortopedy w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.
Jak leczona jest dehydratacja krążka międzykręgowego?
Metody leczenia w przypadku wykrycia krążka międzykręgowego uzależnione są przede wszystkim od nasilenia tej dolegliwości. Stosowane są głównie:
Fizjoterapia
Stosowane są ćwiczenia i terapie, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni wokół kręgosłupa i uzyskanie większej elastyczności kręgosłupa.
Picie dużej ilości wody
Rekomenduje się, aby w diecie znalazła się duża ilość wody i pokarmów bogatych w wodę, co sprzyja nawodnieniu krążków międzykręgowych.
Unikanie palenia tytoniu
Palenie papierosów powoduje zwiększone ryzyko odwodnienia krążków międzykręgowych, dlatego zaleca się rzucenie tego nałogu.
Unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów
Osoby mające problemy z kręgosłupem nie powinny podnosić ciężkich przedmiotów.
Prawidłowa pozycja
Utrzymywanie prawidłowej pozycji powoduje, że dehydratacja krążka międzykręgowego może nie powodować nasilonych objawów.
Redukcja masy ciała
W przypadku osób z nadwagą i otyłością polecana jest głównie redukcja nadmiernej masy ciała, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.
Leki przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe pozwalają na opanowanie bólu związanego z odwodnieniem krążka międzykręgowego. Można stosować leki bez recepty i na receptę.
Zastrzyki sterydowe
Tego typu iniekcje stosowane są w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu. Można wykonać je w gabinecie ortopedy.
Zabiegi chirurgiczne
W niektórych przypadkach może być wymagana operacja w celu usunięcia przyczyny dolegliwości, na przykład przepukliny dysku albo ustabilizowania kręgosłupa poprzez fuzję, czyli połączenie sąsiednich kręgów.