Czym charakteryzuje się ból pięty przy chodzeniu?
Głównym objawem tego schorzenia jest ból w okolicach pięty, który pojawia się w trakcie chodzenia, uprawniania sportu, a czasami również podczas spoczynku. Nadmierne obciążanie kości piętowej powoduje zmiany zwyrodnieniowe oraz stany zapalne. Gdy dolegliwość nie jest leczona, mogą pojawić się kolejne objawy:
- intensywny ból, który atakuje całą kończynę dolną;
- opuchlizna, obrzęk lub uszkodzenie skóry;
- pojawienie się narośli kostnej z tyłu pięty;
- trudność w poruszaniu się i ból w stanie spoczynku;
- podwyższona temperatura.
Ból pięt przy chodzeniu – najczęstsze przyczyny
Bolące pięty powodują dyskomfort, problemy podczas chodzenia i obniżają ogólną kondycję naszego organizmu. Źródłem tych dolegliwości mogą być poważne schorzenia w obrębie kości piętowej, takie jak ostroga piętowa, jałowa martwica guza piętowego, czyli choroba Haglunda, dna moczanowa, płaskostopie czy neuropatia nerwu piszczelowego. Choroby, przez które bolą pięty, są wynikiem uszkodzenia nerwów, przewlekłych stanów zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone wrócą do nas z większą intensywnością lub nowymi objawami. Gdy odczuwasz ból pięty przy chodzeniu, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą!
Czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do bólu w piętach, są również:
- podeszły wiek,
- nadwaga,
- niedopasowane i niewygodne obuwie,
- praca stojąca,
- aktywność fizyczna obciążająca stopy,
- nieleczona kontuzja w obrębie kości piętowej.
Jakie schorzenia mogą wywołać ból pięt?
Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, to choroba, która wywołuje silny ból z tyłu pięty. W wyniku systematycznego obciążania kości piętowej pojawia się narośl kostna, a następnie stan zapalny. Charakterystycznym objawem tego schorzenia jest uciążliwy ból pięty podczas chodzenia, zwykle odczuwany przez pacjentów rano i wieczorem. Ostroga piętowa to przede wszystkim choroba biegaczy, którzy trenują zbyt intensywnie i zapominają o właściwej regeneracji. Występuje również u osób pracujących w pozycji stojącej oraz kobiet noszących buty na obcasie. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego są narażone w szczególności osoby otyłe.
Choroba Haglunda powstaje w wyniku niedokrwienia kończyn dolnych i martwicy tkanki kostnej – na pięcie powstaje narośl kostna, która powoduje stan zapalny. Początkowe objawy są łagodne, a ból pięty pojawia się zazwyczaj podczas stawiania stopy na ziemi. Choroba Haglunda może rozwijać się łagodnie przez okres półtora roku, zanim pojawią się poważniejsze objawy, takie jak obrzęk i uszkodzenia skóry oraz silny ból pięty podczas chodzenia czy wykonywania prostych czynności. Choroba występuje najczęściej u dzieci w okresie pokwitania oraz u osób intensywnie trenujących. Często jest związana z zapaleniem ścięgna Achillesa, co może potęgować ból i dyskomfort.
Inne choroby powodujące ból pięty przy chodzeniu to neuropatia nerwu piszczelowego i dna moczanowa. Pierwsze schorzenie związane jest z uszkodzeniem nerwu piszczelowego, którego początek znajduje się w stopie. Stan zapalny nerwów wywołuje zakażenie bakteryjne, wirusowe, uraz lub ucisk, co w konsekwencji może zainicjować intensywny ból pięty, jak i całej stopy oraz piszczela. Dna moczanowa jest spowodowana przez podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Charakteryzuje się ostrym zapaleniem i obrzękiem stawów. Ból zwykle dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego, ale może również promieniować w okolice pięty.
Jak leczyć ból pięt przy chodzeniu?
Sposób leczenia bolącej pięty jest uzależniony od rozpoznania schorzenia, które jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Zwykle wystarczy zastosować leki przeciwzapalne w postaci tabletek lub maści. Gdy ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem, który oceni stan choroby oraz zaplanuje prawidłowe leczenie. Zaawansowane stadium ostrogi piętowej czy choroby Haglunda może wymagać zastosowania metod inwazyjnych – narośl kostna zostanie usunięta chirurgicznie.
Konsultacja z ortopedą
Przy bolących piętach ulgę przyniesie również fizjoterapia i rehabilitacja. Do popularnych zabiegów zaliczymy:
- masaże,
- ćwiczenia rehabilitacyjne,
- krioterapia,
- laseroterapia,
- jonoforeza,
- kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne).
Istnieją również domowe sposoby leczenia bólu pięt. Nie wyleczą one choroby, ale mogą skutecznie zmniejszyć dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości. Należy stosować produkty o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Na bolące pięty można stosować okłady z lodu, ocet jabłkowy oraz olejki eteryczne (np. olejek goździkowy, z drzewa herbacianego czy miętowy). Warto również zadbać o zbilansowaną dietę, aby zmniejszyć ryzyko otyłości.