fbpx

Wszystko co powinieneś wiedzieć o próbie wysiłkowej

Pacjent w trakcie próby wysiłkowej pod okiem specjalisty kardiologii.

Próba wysiłkowa jest badaniem wydolności wysiłkowej, które pod kontrolą elektrokardiogramu(EKG) pozwala ocenić stan fizyczny organizmu, pomóc w zdiagnozowaniu niepokojących bóli w obrębie klatki piersiowej i ocenić stan pacjenta po przebytym zawale serca. W Sports Medic Wrocław centrum medyczne nasza kadra doświadczonych specjalistów zaprasza na testy wysiłkowe.

Kiedy wykonać badanie wysiłkowe?

EKG wysiłkowe zlecane jest przez lekarza specjalistę, który podejrzewa u pacjenta początki choroby wieńcowej. Choroba wieńcowa charakteryzuje się niedokrwieniem serca, które spowodowane jest zwężeniem tętnic wieńcowych na tle miażdżycowym. Dowiedz się więcej o diagnostyce kardiologicznej w chorobach miażdżycowych.

Testom wysiłkowym serca powinni również poddać się pacjenci, którzy przebyli zawał serca, celem oceny stanu fizycznego organizmu. Podczas wizyty u kardiologa – na wysiłkowe EKG mogą zostać skierowane również osoby uskarżające się na ból w klatce piersiowej, u których podejrzewa się chorobę wieńcową. Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa SARS CoV-2 – pacjenci, którzy przebyli chorobę COVID-19 również mogą zostać skierowani na badanie wysiłkowe. Przeczytaj więcej o diagnostyce kardiologicznej po przebytej chorobie COVID-19.

Jak wygląda próba wysiłkowa w centrum medycznym Sports Medic Wrocław

Test wysiłkowy EKG jest prostym, nieinwazyjnym badaniem, które trwa około 20 minut. Przed przystąpieniem do próby wysiłkowej na klatkę piersiową przyklejane są specjalne elektrody, a na ramieniu umieszczany jest mankiet do mierzenia ciśnienia. W początkowej fazie badania mierzone jest EKG w stanie spoczynku, bez podjętego wysiłku. Kolejno wykonywane są pomiary w trakcie marszu oraz biegu na bieżni. W przypadku wykonywania badań na bieżni – zmienia się prędkość i sposób nachylenia bieżni, aby zmieniać pacjentowi natężenie ćwiczeń.W trakcie podjętego wysiłku mierzone jest na bieżąco EKG i ciśnienie tętnicze krwi.

EKG wysiłkowe jak się przygotować?

Ze względu na nieinwazyjność badania wysiłkowego serca, pacjent nie musi specjalnie się do niego przygotowywać. Wystarczy, że na 3 godziny przed badaniem nie będzie on spożywał posiłków oraz palił papierosów. Zalecana jest również 12-godzinna przerwa od wysiłku fizycznego przed wykonaniem testów wysiłkowych. Przed badaniem konieczne jest rozebranie się od pasa w górę.

Test wysiłkowy cena

W naszym interdyscyplinarnym centrum medycznym czekają najlepsi specjaliści kardiologii we Wrocławiu. Poznaj nasz zespół:

Cena EKG wysiłkowego w Sports Medic centrum medyczne wynosi 350 zł wraz ze specjalistyczną konsultacją kardiologiczną.

Wybierz swój sposób rejestracji na badanie:

Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu a oddzwonimy!