fbpx

Prewencja kardiologiczna w chorobach miażdżycowych w Sports Medic

Miażdżyca (arterioskleroza) to kardiologiczna choroba przewlekła polegająca na zwyrodnieniu ścian naczyń krwionośnych, objawiająca się niedokrwieniem, ze względu na zmniejszenie przepływu krwi przez tętnice. W grupie wysokiego ryzyka wystąpienia miażdżycy znajdują się osoby otyłe, cukrzycy, pacjenci cierpiący na nadciśnienie tętnicze oraz wysoki cholesterol.

Przyczyny miażdżycy | Sports Medic Wrocław

W przypadku kardiologicznej choroby miażdżycowej, jak i każdego innego schorzenia, miażdżycę można nabyć lub wystąpić może ona niezależnie od pacjenta. Do najczęstszych przyczyn występowania arteriosklerozy, na które człowiek ma wpływ, zaliczamy:

– nieodpowiednią dietę, która przyczynia się do nadwagi i otyłości oraz podwyższonego poziomu złego cholesterolu we krwi
– niewielką aktywność fizyczną i siedzący tryb życia
– palenie wyrobów tytoniowych
– przewlekły stres 

Objawy miażdżycy | Sports Medic Wrocław

Aby odpowiednio i skutecznie leczyć arteriosklerozę – niezwykle istotny jest moment zdiagnozowania tej kardiologicznej choroby. Dlatego też, jeśli zauważysz któryś z niepokojących objawów – powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty kadiologii Sports Medic Wrocław. Do objawów miażdżycy zaliczamy: 

– bóle nóg nasilające się podczas chodzenia
– skurcze i opuchnięcia nóg 
– mrowienie kończyn dolnych
– duszności
– nasilające się bóle w klatce piersiowej

Profilaktyka miażdżycy i zmiana stylu życia

Aby zahamować postępowanie choroby i cieszyć się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem, pacjenci powinni wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim stylu życia. Najważniejsze jest wprowadzenie aktywności fizycznej i poruszanie się każdego dnia – minimum 30 minut. Rodzaj i wybór aktywności fizycznej zależą od preferencji pacjenta – może być to nordic walking, spacery, jazda na rowerze czy trening w domu. Niezwykle istotna jest również zmiana nawyków żywieniowych i spożywanie w diecie produktów nieprzetworzonych, o niskiej zawartości tłuszczów trans i nasyconych oraz spożywanie produktów pełnoziarnistych. Warunkiem koniecznym jest również rzucenie palenia oraz ograniczanie do maksimum palenia biernego. W miarę możliwości zalecane jest ograniczenie stresu w życiu oraz ograniczenie picia alkoholu – w przypadku niektórych pacjentów konieczne jest jego całkowite wykluczenie. Dobre nawyki i zmiana stylu życia, wpłyną pozytywnie na zahamowanie postępowania choroby miażdżycowej oraz polepszenie stanu zdrowia i samopoczucia.

Kardiologiczna pomoc w leczeniu miażdżycy | Sports Medic Wrocław

Kadra specjalistów kardiologii interdyscyplinarnej placówki medycznej Sports Medic Wrocław zaprasza na konsultacje w kierunku diagnostyki miażdżycy lub leczenia arteriosklerozy:

– dr n. med. Stanisław Tubek

– lek. Katarzyna Kulej-Łyko

– lek. Marta Brzostowicz

– dr. n. med Małgorzata Neska-Matuszewska

Umów wizytę w najdogodniejszy sposób:

– telefonicznie : 71 711 97 23
– mailowo: [email protected]
– internetowo: https://sportsmedic.pl lub ZnanyLekarz

Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu a oddzwonimy!