fbpx

Diagnostyka kardiologiczna po przebytej chorobie COVID-19

Diagnostyka kardiologiczna po przebytej chorobie COVID-19

Pandemia koronawirusa z Wuhan, która dotknęła mieszkańców całego świata na początku 2020 roku, wciąż trwa. Przeprowadzane badania i doświadczenie naukowców pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć działanie wirusa i poznać skutki uboczne, które występują po przebytej infekcji. 

COVID-19 a SARS-CoV-2

W przypadku omawiania pandemii koronawirusa pojawiają się dwa medyczne terminy – COVID-19 oraz SARS-CoV-2. Najważniejsze jest zrozumienie różnic pomiędzy występującymi zagadnieniami. SARS-CoV-2 to wirus z grupy koronawirusów, którego nazwa pochodzi od ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (ang. severe acute respiratory syndrome). COVID-19 zaś to ostra choroba zakaźna, atakująca układ oddechowy, wywołana wirusem SARS-CoV-2. 

Komplikacje po przebytej chorobie

Badania wskazują, że przebyta choroba COVID-19 nie wpływa negatywnie tylko na płuca, ale również na układ sercowo-naczyniowy, a w szczególności serce. Po przebytej chorobie spowodowanej koronawirusem, zarówno w postaci bezobjawowej, jak i objawowej, wystąpić może szereg komplikacji kardiologicznych. U pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, wystąpić może zapalenie mięśnia sercowego, które w przyszłości może doprowadzić nawet do niewydolności serca. 

Obserwacja kardiologiczna pacjentów

Zagrożenie wystąpienia problemów kardiologicznych nie dotyczy wyłącznie osób starszych i z osłabionym układem sercowo-naczyniowym, ale dotknąć może również osoby młode i zdrowe. Dlatego też niezwykle istotna jest diagnostyka i przebywanie pod opieką doświadczonego specjalisty kardiologii, celem monitorowania funkcji serca i wykonywania okresowych badań. 

Zarezerwuj wizytę w Sports Medic Wrocław

Jeśli przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, doświadczona kadra kardiologów z centrum medycznego Sports Medic we Wrocławiu zaprasza do zarezerwowania wizyty u jednego ze specjalistów:

dr n. med. Stanisław Tubek 
dr n. med. Wojciech Zimoch 
lek. Michał Kosowski 
lek. Katarzyna Kulej-Łyko 
lek. Marta Brzostowicz  

Wybierz swój sposób rejestracji:

Zadzwoń: 71 711 97 23
Napisz: [email protected]
Zarezerwuj: ZnanyLekarz

Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu a oddzwonimy!