fbpx

Badanie USG Doppler – Wrocławskie Centrum Medyczne

Poznaj wszystkie informacje o badaniu USG Dopplera, na które zapraszamy do centrum medycznego SportsMedic.

Kiedy wykonać badanie USG Doppler kończyn dolnych?

Badanie USG Dopplera, inaczej zwane badaniem dopplerowskim pomaga lekarzom kardiologii lub chirurgom naczyniowym na diagnostykę chorób układu krążenia. Wyniki takiego badania dostarczają lekarzom potrzebnych informacji z zakresu przepustowości żył i tętnic, a wcześnie wykryte niedrożności mogą uchronić pacjenta przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Badanie to często jest wykorzystywane przy diagnozie żylaków na nogach

Poznaj wszystkie informacje o badaniu USG Dopplera, na które zapraszamy do centrum medycznego SportsMedic.

Czym jest badanie USG Dopplera?

Badanie USG Doppler to przede wszystkim bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które jest w pełni bezpieczne dla Pacjenta. Polega na obserwowaniu przepływu krwi przy wykorzystaniu zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych. Te, odbijając się od poruszających się krwinek, są analizowane przez urządzenie, a wyniki pokazują kierunek i prędkość przepływu krwi.  Takie informacje pozwalają lekarzowi w centrum medycznym na bardziej szczegółową analizę i znalezienie miejsc w których przepływ krwi jest wolniejszy, zablokowany lub krew się cofa. U zdrowego człowieka krew wysłana z serca do np. kończyn dolnych, wraca do serca dzięki pompie mięśniowej, a zastawki żylne chronią przebieg przed siłą grawitacji. Niedomykalność tych zastawek może powodować problemy z powrotem krwi do serca z części położonych poniżej poziomu serca.  W zależności od celu badania, lekarz kardiolog lub chirurg naczyniowy może skorzystać z badania dopplerowskiego jedną z podanych technik:
 • USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej,
 • USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej,
 • USG Doppler Duplex,
 • Color USG Dopplera,
 • Power Doppler.
Podane techniki różnią się możliwościami badania prędkości przepływającej krwi, określenia dokładnej głębokości naczynia, analizy otaczających tkanek czy określenia kierunku przepływu krwi.
Rodzaj USG Dopplera / możliwość badania USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej USG Doppler Duplex Color USG Doppler Power Doppler
kierunek przepływu krwi możliwe możliwe możliwe możliwe szczegółowo X
natężenie przepływu możliwe możliwe możliwe możliwe możliwe
prędkość przepływu  możliwe szczegółowo X możliwe możliwe możliwe
głębokość położenia naczynia X możliwe X możliwe X
obserwacja sąsiadujących tkanek X X możliwe X X
Podział technik USG Dopplera ze względu na możliwości przeprowadzanych badań.

Badanie USG Doppler - przebieg badania

Osobą, która może stwierdzić potrzebę przeprowadzenie badania USG Doppler, jest lekarz. Wrocławskie centrum medyczne SportsMedic oferuje konsultacje kardiologiczne, podczas których kardiolog może wystawić skierowanie na przeprowadzenie takiego badania.

Samo badanie zajmuje około 30 minut, w zależności od wybranej techniki i badanego obszaru. Część ciała pacjenta, która podlega badaniu, powinna być odsłonięta. Lekarz wykonujący badanie pokrywa skórę pacjenta specjalnym żelem, a następnie za pomocą głowicy aparatu dopplerowskiego przeprowadza badanie. W przypadku niektórych technik badania, obraz jest widoczny na bieżąco na monitorze, pozwalając na błyskawiczną ocenę naczyń krwionośnych. 

Wskazania do badania USG Doppler

Przeprowadzenie USG Dopplera może dostarczyć lekarzowi prowadzącemu wiele niezbędnych informacji do stworzenia dalszego planu leczenia. Ze względu na nieinwazyjność oraz bezbolesność, badanie to jest wykorzystywane np. do sprawdzenia przepływu krwi płodu. Najczęściej jednak jest wykorzystywane przy pojawieniu się żylaków na nogach pacjentach, czy typowych dla początków tego schorzenia – pajączkach na nogach.

Badanie USG dopplerowskie jest szczególnie pomocne przy wykrywaniu zmian chorobowych w naczyniach krwionośnych. Wcześnie ujawnione niedrożności tętnic, zatory żylne czy tętniaki pozwalają na skuteczną prewencję miażdżycy lub choroby zakrzepowej żył. 

Kiedy warto udać się na badanie USG Doppler tętnic kończyn?

Jeśli w ciągu ostatniego czasu odnotowałeś u siebie któreś z poniższych objawów, polecamy konsultację kardiologiczną w centrum medycznym SportsMedic. 

 • Drętwienie kończyn
 • Marznięcie kończyn
 • Bóle kończyn
 • Złe gojenie się ran

Badanie tętnic USG Doppler jest też szczególnie polecane przy miażdżycy naczyń w obrębie kończyn, czy po zabiegu rekonstrukcji naczyń. 

Kiedy warto wykonać badanie USG dopplerowskie żył kończyn dolnych?

Jeśli często odczuwasz drętwienie i marznięcie kończyn, występują u Ciebie zaburzenia czucia w obrębie kończyn, czy odczuwasz ich ból, to zgłoś się do lekarza. Szybko wykryte nieprawidłowości mają większą szansę na wyleczenie. 

Szczególnie istotne jest przeprowadzenie badania USG Doppler żył kończych dolnych w przypadku:

 • obecności żylaków, 
 • obrzęku nóg,
 • wystąpienia objawów „ciężkich” nóg,
 • zakrzepicy żył głębokich.

Diagnostyka żylaków na nogach

Żylaki to zdeformowane i powiększone żyły, które stają się widoczne na łydkach, podudziu czy udach. Występują wtedy, gdy krew nie ma swobodnego przepływu przez naczynia krwionośne i są objawem przewlekłej choroby żylnej. 

Pierwszymi objawami żylaków nóg są widoczne pajączki na nogach, czyli teleangiektazja. Następnie żyły zaczynają się poszerzać, stając się szczególnie widoczne na podudziu. Nie wywołują jednak jeszcze bólu ani obrzęków. Podczas przedostatniego etapu powstawania żylaków nóg, żyły stają się coraz bardziej wypukłe i kręte. Ostatecznie skóra nóg się przebarwia, a towarzyszą temu dolegliwości takie, jak:

 • uczucie ciężkich nóg,
 • swędzenie, 
 • nocne skurcze łydek,
 • pieczenie i mrowienie.

Warto obserwować swoje ciało i wraz z pierwszymi objawami powstawania żylaków nóg, tj. podczas występowania tzw. pajączków na nogach, udać się do specjalisty celem wykonania USG Dopplera. 

USG Doppler - Wrocław

Zapraszamy do skorzystania z oferty kardiologicznej w centrum medycznym SportsMedic we Wrocławiu. Wykonujemy badania USG Dopplera tętnic i żył kończyn. Korzystamy z jednego z najnowocześniejszego sprzętu do przeprowadzania tego typu badań. Umów się na wizytę!

Jak dojechać do centrum medycznego SportsMedic?

Nasze prywatne centrum medyczne mieści się we Wrocławiu w Galerii Pilczyckiej Victor przy ulicy Dokerskiej 2. 

Wybierając dojazd do SportsMedic od strony centrum Wrocławia, należy się kierować ulicą Legnicką, następnie skręcić w ulicę Na ostatnim groszu i skręcić w lewo na ulicę Pilczycką. Po prawej stronie znajduje się Galeria Pilczycka Victor. Jeśli jadą Państwo do nas samochodem, polecamy skręcić za światłami w prawo, w ulicę Kozanowską, a następnie kierować się na parking Galerii Pilczyckiej Victor. Parking jest bezpłatny.

Jeśli korzystają Państwo z komunikacji miejskiej, polecamy skorzystać z tramwajów linii 31, 33. W przypadku autobusu, dojeżdża do nas autobus linii 103.

Nasze centrum medyczne SportsMedic znajduje się na 2. piętrze Galerii Pilczyckiej Victor.

Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu a oddzwonimy!